OHP blisko natury


17 grudnia 2019

W ramach projektu „Dziedzictwo i kultura – Warmia, Mazury i Powiśle”, uczniowie Zespołu Szkól Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu, w tym uczestnicy OHP, wybrali się na zajęcia edukacyjne do elbląskiego Parku Leśnego Bażantarnia.

W pierwszej części spotkania młodzież została zapoznana z historią Bażantarni, którą w bardzo ciekawy sposób przedstawił Rzecznik Prasowy Nadleśnictwa Elbląg Jan Piotrowski. Następnie razem z Prezesem PTTK,  Leszkiem Marcinkowskim, wszyscy udali się na spacer częścią trasy zielonej do trasy czerwonej, tuż przed Polaną Boisko. Podczas wycieczki obaj Panowie przedstawili i omówili funkcje lasu w kilku aspektach. Opowiedzieli o życiu zwierząt w lesie, ich zwyczajach i zachowaniu. Młodzież miała możliwość zobaczenia śladów ich bytności: nory lisów, dziuple wykute przez dzięcioła czarnego, rudą wiewiórkę na drzewie, wokół słychać było głosy leśnych śpiewaków (kowalika, sikory).

Ciekawostką były też widoczne niemal w każdym miejscu ślady dzików, dowody ich żerowania w poszukiwaniu leśnych przysmaków – nasion buka czy żołędzi. Takie miejsca zryte przez dziki to „buchtowisko”, a swoiste dla nich SPA to „bagrowisko”, czyli niecka wypełniona zabłoconą wodą. Dodatkową atrakcją była zabawa w rozpoznawanie gatunków roślin na podstawie liści. Spacerując po lesie, który przypomina swoim wyglądem „małe Bieszczady”, można się było przekonać, że i u nas też są piękne jary, wąwozy, strumienie spływające ze stoków. A wszystko to, jak wspominali nasi przewodnicy, jest w zasięgu każdego mieszkańca Elbląga. W najbliższym czasie planowane są kolejne zajęcia przy współpracy z Nadleśnictwem oraz PTTK.