Fabryka folkloru


27 sierpnia 2019

Radość z poznawania nowych ludzi, uczenia się od siebie nawzajem, wspólnej pracy i zabawy. Tak krótko można podsumować atmosferę wymiany międzynarodowej „Fabryka folkloru”, która zakończyła się 25 sierpnia w Pasłęku.

Podczas trwającej siedem dni wymiany, 24-osobowa grupa młodzieży OHP z Warmii i Mazur oraz Ukrainy uczyła się od siebie nawzajem regionalnych tańców i przyśpiewek. W programie projektu znalazły się też warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy przygotowywali dania charakterystyczne dla Warmii i Mazur i obwodu kijowskiego. Młodzi ludzie, poznając wzajemnie swe obyczaje i tradycje, z dnia na dzień coraz bardziej otwierali się na zagranicznych kolegów, przełamując tym samym barierę językową i kulturową.

Podczas pobytu w Pasłęku młodzież miała też czas na relaks. Wycieczka do Gdańska była nagrodą za pracę włożoną podczas zajęć prowadzonych w czasie całej wymiany. Piękne zabytki i architektura miasta z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci. Ten dzień młodzież zakończyła na plaży w Jelitkowie. Dla wielu uczestników była to pierwsza wizyta nad morzem.

Finałem przedsięwzięcia był występ naszej międzynarodowej grupy dla lokalnej społeczności podczas Pasłęckiego Lata Artystycznego. Frekwencja przerosła wszelkie oczekiwania. Zarówno publiczność jak i uczestnicy bawili się świetnie. Kropkę nad i postawił nasz uczestnik z Ukrainy, który zagrał i zaśpiewał autorska piosenkę. Spontaniczna reakcja widzów i aplauz, który rozniósł się na całym Placu 1000-lecia w Pasłęku, wprawił wszystkich w jeszcze lepsze humory.

POLSKO-UKRAIŃSKA RADA WYMIANY MŁODZIEŻY BANER

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEN