Na ludowo w Pasłęku


22 sierpnia 2019

Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Pasłęku zamienił się w istną międzynarodową „Fabrykę folkloru”. 24-osobowa grupa młodzieży OHP z Warmii i Mazur oraz Ukrainy uczy się regionalnych tańców, przyśpiewek oraz poznaje tradycje i regionalną kuchnię Warmii i Mazur i obwodu kijowskiego.

W dzisiejszych czasach młodzież zapomina lub nie wie jakie „skarby” posiada ich region. Poprzez udział w wymianie rówieśnicy z Polski i Ukrainy pogłębiają wiedzę na temat swojej małej ojczyzny, ucząc się nawzajem narodowych tańców i przyśpiewek. W programie wymiany zaplanowano również warsztaty kulinarne. Młodzież, poznając wzajemnie swe obyczaje, tradycję i język, z dnia na dzień coraz bardziej otwiera się na rówieśników z sąsiedniego kraju, łamiąc przy tym wszelkie uprzedzenia czy stereotypy. Oprócz nauki, jest też czas na zwiedzanie Pasłęka coraz liczne gry i zabawy. A w najbliższy piątek na młodzież czeka wycieczka do Gdańska.

Finałem przedsięwzięcia będzie występ artystyczny młodzieży dla lokalnej społeczności podczas Pasłęckiego Lata Artystycznego. Rezultaty projektu zostaną udokumentowane na filmie, powstanie też ulotka z przepisami kuchni regionalnej z obu krajów oraz kronika i wystawa ze zdjęciami z przebiegu projektu.

POLSKO-UKRAIŃSKA RADA WYMIANY MŁODZIEŻY BANER

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEN