My też tam byliśmy


12 czerwca 2018

8 czerwca br. na terenie Centrum Szkoleń Budowlanych ZDZ w Olsztynie odbyły się II Mistrzostwa w Bezpiecznym Montażu Rusztowań BMR, których organizatorami byli: Firma Rusztowania JURGO, Centrum Szkoleń Budowlanych W-M ZDZ z Olsztyna oraz światowy lider w produkcji rusztowań i szalunków firma PERI.

Głównym celem Mistrzostw było zwrócenie uwagi na to jak niebezpieczny i odpowiedzialny jest zawód montera rusztowań. W programie wydarzenia organizatorzy zaplanowali liczne seminaria, konkursy oraz pokazy. Jedną z atrakcji była prezentacja różnych typów rusztowań wiodących producentów w kraju, a także koniecznego w pracy monterów sprzętu BHP. Zwiedzający dowiedzieli się jak wielkie znaczenie w pracy na wysokościach ma wiedza i doświadczenie oraz obowiązkowe stosowanie się do zasad BHP. Ponadto w trakcie imprezy obyły się zawody ekip montujących rusztowania. Byliśmy też świadkami emocjonującego pokazu kontrolowanej katastrofy rusztowania i akcji ratowniczej. Przeprowadzona symulacja ewakuacji osób poszkodowanych na wysokim rusztowaniu, jak i po upadku z niego, wzbudziły wielkie zainteresowanie. W trakcie pokazów szczegółowo omówiono przyczyny typowych wypadków na budowie, konsekwencje upadku narzędzi z wysokości, wytrzymałość kotew utrzymujących rusztowania w stanie stabilnym oraz metody zapobiegania ich wyrwaniu. Dla uczestników wydarzenia przygotowano również seminaria prowadzone przez ekspertów w dziedzinie budownictwa, dotyczące m.in. eksploatacji urządzeń technicznych na placu budowy, stanów awaryjnych konstrukcji rusztowań. Poruszono też temat ubezpieczeń, statystyki wypadków przy pracy na rusztowaniach oraz zabezpieczeń zbiorowych na etapie projektowania budowanych obiektów.

Ponadto w trakcie imprezy odbyły się targi producentów z branży budowalnej, elektronarzędziowej, sprzętu BHP i konstrukcji rusztowań. Swoje oferty przedstawiły też firmy ubezpieczeniowe – PZU, ZUS, szkoleniowe – OHP, zatrudnieniowe – PUP, MUP oraz przedsiębiorcy. II Mistrzostwa w Bezpiecznym Montażu Rusztowań z pewnością były największym wydarzeniem tego typu w Polsce.

Honorowy patronat objęli: Główny Inspektor Pracy PIP, Dyrektor UDT, Dyrektor IMBiGS oraz Rektor UWM w Olsztynie. Miesięcznik „Promotor BHP” objął wydarzenie patronatem medialnym. Sponsorem strategicznym był światowy lider w produkcji rusztowań i szalunków firma PERI. Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komenda OHP pełniła w tym wydarzeniu rolę partnera wspierającego.