Niezapomniana lekcja historii


5 grudnia 2018

Młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy w Elblągu wzięła udział w nietypowej lekcji historii w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

W pasjonującą podróż przez lata 1942-1989 uczestnicy wyruszyli z audio przewodnikiem, po czym znaleźli się w rzeczywistości PRL-u przesiąkniętej wszechobecną propagandą i prześladowaniami opozycji. Były to czasy, kiedy ludzie żyli w atmosferze zagrożenia, a ich kulminacyjnym punktem był stan wojenny. Podczas wizyty w Europejskim Centrum Solidarności młodzież zapoznała się z ważnymi momentami w historii Polaków i Solidarności, jakimi były np. uhonorowanie Lecha Wałęsy Pokojową Nagrodą Nobla, pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Wystawa dokładnie prezentowała schyłek PRL-u: obrady okrągłego stołu, wybory czerwcowe oraz wpływ tych przemian na Europę Środkowo-Wschodnią. Zajęcia wywarły bardzo duże wrażenie na zwiedzających, a wystawa była świetną metodą na zainteresowanie młodzieży historią Polski.

Następnie, chcąc połączyć naukę z zabawą, młodzież odwiedziła Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Na młodych ludzi czekały wystawy w formie interaktywnych instalacji i pokazów. Największym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyło się stanowisko Zdrowie, na którym ćwiczyli elementy pierwszej pomocy przedmedycznej, wykorzystując do tego modele anatomiczne. Ciekawym doświadczeniem był też symulator jazdy samochodem Odpowiedzialny kierowca – dzięki któremu zwiedzający przekonali się jak wygląda jazda pod wpływem alkoholu. Nie lada wyzwaniem było też stanowisko Refleks, gdzie młodzież sprawdzała swoją sprawność i szybkość reakcji, łącząc to ze zdrową rywalizacją.

Każdy z uczestników wycieczki do Trójmiasta wrócił bogatszy o nowe doświadczenia i chęć do poszerzania znajomości historii naszej ojczyzny.