Poznajemy zawody


20 czerwca 2018

19 czerwca br. doradca zawodowy Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Elblągu przeprowadził spotkanie grupowe dla uczniów klasy 3 ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu.

Doradca zawodowy przeprowadził liczne zabawy i gry o tematyce zawodoznawczej. Pierwszym zadaniem młodych uczestników było rozpoznanie, w jakim zawodzie pracuje osoba, której dotyczy tekst zawarty w wylosowanej przez nich fiszce. Ponadto w grze „Czółko” każdy z uczniów zadając pytania i sugerując się odpowiedziami reszty klasy dowiedzieć się jaki jest przypisany do niej zawód. Również wymyślanie zawodów dla anonimowego ucznia, tylko na podstawie wypisanych przez niego ulubionych czynności i zainteresowań, cieszyło się dużym zaangażowaniem wśród uczestników. Poprzez gry i zabawy, doradca zawodowy wyposażył młodych ludzi w podstawową wiedzę o rynku pracy i zawodach. Nie można zapominać, że wstępne preferencje zawodowe, utrwalone na tym etapie rozwoju, mogą wpływać na rozwój zainteresowań oraz wybór dalszej drogi zawodowej dziecka. Zatem bardzo ważne wydaje się stwarzanie możliwości do gromadzenia i porządkowania informacji na temat specyfiki wykonywania różnych zawodów.

Zajęcia zorganizowane zostały w ramach inicjatywy „Lato 2018 z OHP” i miały na celu poznanie przez uczniów podstawowych terminów związanych z pracą i zawodem oraz wyposażenie ich w informacje
o przedstawicielach różnorodnych zawodów.