Wspomnienia z Estonii


2 sierpnia 2019

Od 17 do 24 lipca br. młodzież z Hufca Pracy w Olsztynie rozwijała swoje zainteresowania, talenty i pasje podczas warsztatów teatralnych w Tallinnie. Gospodarzem wymiany międzynarodowej „Tales for a better Europe” była Estonia.

W ramach projektu młodzi Polacy wraz z kolegami i koleżankami z Portugalii, Szwecji, Grecji, Włoch i Estonii, uczyli się technik teatralnych, pisania scenariuszy i reżyserii, jednocześnie doskonaląc język angielski oraz poznając kulturę i obyczaje innych narodów. W programie znalazły się też zajęcia z kuglarstwa i pacynkarstwa.

Motywem przewodnim i inspiracją dla uczestników wymiany były narodowe bajki i legendy. Podczas pobytu w Tallinnie młodzież według własnego pomysłu przygotowywała przedstawienia, nie zapominając o podkładzie muzycznym, rekwizytach, wystroju sceny i efektach specjalnych. Podopieczni Hufca Pracy w Olsztynie zaprezentowali lokalną legendę o Łynie, która niezwykle spodobała się zagranicznym kolegom i koleżankom. Legenda po polsku to nic szczególnego, natomiast legenda po angielsku to dopiero wyzwanie. Ale daliśmy radę! Trochę wyobraźni, odrobina bibuły w roli naszej rzeki, drzewo, które przygniotło Jaśka zrobione z papieru, żółte piórka jako cudowny lek dla Jaśka… Zarówno my jak i publiczność bawiliśmy się świetnie, trema znikła na początku występu, a spontaniczna reakcja widzów wprawiła nas w jeszcze lepszy humor – mówi Aleksandara, jedna z podopiecznych Hufca Pracy w Olsztynie.

Końcowym efektem i podsumowaniem tygodniowych zmagań było stworzenie pięciu nowych bajek, których wspólnym mianownikiem był Tallinn. Podczas pobytu nie zabrakło również wieczorów narodowych poświęconych kulturze, tradycji i tańcom narodowym poszczególnych państw. Dzięki animacji językowej młodzież uczyła się języków zagranicznych kolegów, przełamując tym samym barierę językową i kulturową. Dodatkowo młodzież miała czas na relaks. Wycieczka w głąb stolicy Estonii była nagrodą za pracę włożoną podczas zajęć prowadzonych w czasie całej wymiany.

Tydzień minął szybko i młodzi ludzie pełni wrażeń wrócili do Olsztyna. Przed wyjazdem jeszcze pożegnalne fotki, uściski i mówione z żalem: good bye, avtio, adeus, hovasti, adio, addio, czyli po prostu do widzenia…

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+