Zawód pod lupą


21 grudnia 2017

W grudniu br. zakończyła się realizacja programu autorskiego w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Działdowie pn. „Zawód pod lupą”. W ramach przedsięwzięcia młodzież spotkała się z przedstawicielami zawodów w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Działdowie oraz firmy Dekorglass zajmującej się zdobieniem szklanych opakowań. Odbiorcami programu była młodzież ponadgimnazjalna z powiatu działdowskiego stojąca przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Celem inicjatywy było pokazanie od zaplecza jak ważna w budowaniu przyszłości jest wiedza i umiejętność poszukiwania inspiracji zawodowych oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku i korzystanie z pojawiających się możliwości. W trakcie spotkań z przedstawicielami zawodów uczestnicy poznali cele i zasady funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej oraz jego strukturę organizacyjną. Natomiast w firmie Dekorglass młodzież dowiedziała się na czym polega praca w dziale logistyki. Przedstawiciel zawodu zapewniał, iż praca w tym dziale to bardzo ciekawe i interesujące zajęcie, podczas którego możemy rozwijać swoje umiejętności i kreatywność.

Motywowana do myślenia o swojej przyszłości i karierze zawodowej młodzież aktywnie brała udział w spotkaniach. W pamięci uczestników pozostanie stwierdzenie, iż człowiek kreatywny jest także kompetentny. Postawa ta jest utożsamiana z wysoką motywacją, siłą przebicia oraz samospełnienia w pracy. Warto wspierać młodzież w wyborze drogi zawodowej, by jak najbardziej ograniczyć przypadkowość takiego wyboru bądź jego nietrwałości.