Wolontariat w schronisku


10 czerwca 2022

Na czym polega praca wolontariusza? Dlaczego warto jest nim zostać i jakie korzyści się z tego czerpie? Odpowiedzi na te pytania poznała młodzież OHP z Braniewa.

W Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Braniewie zakończyły się zajęcia w ramach programu autorskiego pn. „Mój przyjaciel pies – wolontariat w schronisku”. Program skierowany był do do młodzieży objętej wsparciem Hufca Pracy w Braniewie. Jego celem było zachęcenie młodych ludzi do angażowania się w wolontariat oraz uwrażliwienie na los bezdomnych i pokrzywdzonych zwierząt.

– Młodzi dostrzegają w swoim otoczeniu wiele pól do działania w zakresie działań wolontarystycznych. Tym razem skupili się na pomocy bezdomnym psom, przyglądając się pracy w miejscowym schronisku dla zwierząt. Dowiedzieli się na czym polega praca wolontariusza, jakie warunki należy spełnić i jakie predyspozycje posiadać decydując się na rozpoczęcie wolontariatu oraz w jaki sposób rozsądnie pomagać zwierzętom. Końcowym etapem programu była zbiórka karmy – mówi specjalista z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Braniewie.

Poprzez udział w programie młodzież zrozumiała jak ważna jest pomoc potrzebującym, zwłaszcza bezdomnym zwierzętom. Kolejnym plusem udziału w programie było kształtowanie umiejętności i postaw przydatnych w pracy zawodowej oraz integracja młodzieży.