Rękodzieło w szkole


31 października 2018

31 października br. w Szkole Podstawowej w Rusi/Filia w Bartągu odbyło się spotkanie upowszechniające rezultaty projektu wymiany międzynarodowej „Jewellery Factory” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ Młodzież.

W trakcie spotkania dzieci mogły podziwiać biżuterię wytworzoną podczas projektu przez starszych kolegów z zagranicy. Następnie pod okiem lidera grupy polskiej z „Dream Team” – Barbary Leszczyńskiej uczyli się własnoręcznego tworzenia niepowtarzalnej i unikatowej biżuterii. Wykorzystywali przy tym różne materiały, tworząc oryginalne kompozycje kolorystyczne. Dowiedzieli się w jaki sposób należy łączyć druty, koraliki i kamyki, aby stworzyć biżuterię na rożne okazje. Warsztaty rozbudziły wyobraźnię małych artystów, rozwinęły zdolności manualne, pozwoliły poznać nowe techniki, a także były okazją odkrycia w sobie pasji i nieznanych być może talentów. Spotkanie było również zachętą do udziału w różnych inicjatywach na rzecz doskonalenie swoich umiejętności i rozwijania swojej pasji już od najmłodszych lat.

Wnioskodawcami projektu „Jewellery Factory” byli podopieczni OHP z grupy Dream Team działającej przy OSiW OHP w Mrągowie. Młodzież z Rumunii, Słowacji i Polski przez tydzień poznawała tajniki rękodzielnictwa, a dokładnie tworzenia biżuterii, w szczególności techniki jej wykonywania, jak makrama (kumihimo), decoupage, filcowanie, z użyciem koralików TOHO oraz siatki jubilerskiej.

Motywem przewodnim i inspiracją dla tworzonej biżuterii były lokalne, regionalne i narodowe symbole, wzory oraz charakterystyczne dla danego kraju kolory. Podczas warsztatów powstały naszyjniki, kolczyki, bransoletki, broszki i pierścionki.