Od 27 listopada do 6 grudnia 2024 roku w jednostkach opiekuńczo-wychowawczych: Hufcach Pracy w Olsztynie, Elblągu, Braniewie, Piszu, Ełku i Giżycku oraz Ośrodkach Szkolenia i Wychowania OHP w Pasłęku, Ostródzie i Mrągowie odbędzie się rekrutacja do projektu akredytacyjnego Akcji 1 Mobilność osób młodych ? wymiana młodzieży pn. „STRESS LESS – LIVE BEST” współfinansowanego przez Unię Europejską.
Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia psychicznego, dobrostanu oraz zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania świadomych działań na rzecz lepszego zdrowia, zmniejszenia stresu oraz bardziej zrównoważonego i satysfakcjonującego życia poprzez warsztaty, zajęcia fizyczne, arteterapię, dyskusje edukacyjne i ćwiczenia praktyczne. Celem projektu jest również integracja międzynarodowa oraz przełamywanie barier kulturowych i językowych. Podczas wymiany odbędą się warsztaty artystyczne, joga, nordic walking oraz relaksacje. Po zakończeniu projektu uczestnicy będą dzielić się zdobytą wiedzą i umiejętnościami z innymi członkami swoich organizacji oraz ze społecznością lokalną.
Uczestnicy będą mieli możliwość uczenia się w trybie peer-to-peer, pracy w grupach międzynarodowych, rozwijania umiejętności krytycznego myślenia oraz zdobywania kompetencji społecznych. Podczas wymiany młodzi ludzie zapoznają się z kulturą i językiem krajów partnerskich, przełamią stereotypy oraz bariery językowe i kulturowe. Zaplanowane w projekcie działania mają na celu pobudzenie samoświadomości, twórczego myślenia oraz integrację międzynarodową. Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy zdobędą nową wiedzę, umiejętności i kompetencje, które będą mogli wykorzystać w przyszłości.
KRYTERIA REKRUTACYJNE:
Wybór kandydatów przeprowadzony zostanie w oparciu o liczbę uzyskanych punktów, które przyznane zostaną za spełnienie następujących wymagań:
- wiek 17-23 lata,
- uczestnik OHP lub absolwent OHP,
- jest zmotywowany i chętny do aktywnego uczestnictwa w projekcie,
- pozytywna ocena z zachowania za poprzedni rok szkolny,
- jest osobą o mniejszych szansach (jeśli tak, z jakich powodów): niepełnosprawność, problemy zdrowotne, bariery związane z systemem kształcenia i szkolenia, różnice kulturowe, bariery społeczne, bariery ekonomiczne, bariery związane z dyskryminacją, bariery geograficzne.
Punktacja: TAK: 5 pkt, NIE: 1 pkt, (od 1 pkt do 25 pkt)
Punktacja rekrutacyjna:
- Wartość średniej oceny z języka angielskiego za poprzedni rok szkolny. Punktacja: wartość liczbowa średniej będzie stanowiła liczbę przyznanych kandydatowi punktów (2,0-6,0);
- Zachowanie, kultura osobista, aktywność na rzecz jednostki OHP (kryterium weryfikowane będzie na podstawie opinii wychowawcy OHP). Punktacja: opinia bardzo dobra: 5 pkt; dobra: 3 pkt; dostateczna: 1 pkt; (od 1 pkt do 5 pkt).