Wspomnienia z Gibraltaru


22 stycznia 2019

Minął drugi tydzień odkąd podopieczni Środowiskowego Hufca Pracy z Elbląga i Ośrodka Wychowania i Szkolenia z Pasłęka rozpoczęli staż zawodowy w ramach projektu „Inwestycja w przyszłość – gwarancją sukcesu”. Młodzi mechanicy, cukiernicy i sprzedawcy doskonalą swoje umiejętności praktyczne pod okiem hiszpańskich pracodawców w Sewilli, a dzięki zaangażowaniu i motywacji szybko przyswajają fachowe słownictwo i z każdym dniem radzą sobie coraz lepiej.

Staż zawodowy za granicą to nie tylko nauka i podnoszenie kwalifikacji. Jest to również znakomita okazja, aby poznać walory turystyczne innego kraju. W czasie wolnym młodzież udała się na Gibraltar – jedno z najbardziej oryginalnych miejsc na turystycznej mapie Europy. Pierwszym punktem wycieczki było… lotnisko. Tak, lotnisko, którego pas startowy przecina, jedną z głównych ulic miasta. W momencie, gdy samolot zbiera się do startu lub lądowania zamykają się rogatki, a ruch pieszy i samochodowy zostaje wstrzymywany. Możliwość zobaczenia lądowania samolotu w odległości kilkudziesięciu metrów zrobiła na młodych ludziach ogromne wrażenie. Największą atrakcją przylądka nie jest jednak lotnisko czy samo miasteczko, a włochaci mieszkańcy Gibraltaru – magoty, czyli jedyne wolno żyjące małpy w Europie. Na ich oglądanie młodzież udała się na usytuowany na szczycie skały gibraltarskiej rezerwat. Kolejnym miłym akcentem wycieczki była latarnia morska, zwana Europa Point oraz umiejscowiony tam pomnik generała Sikorskiego. Po zakończeniu zwiedzania młodzież miała do dyspozycji troczę czasu wolnego, który wykorzystała na zakup pamiątek i degustację miejscowych przysmaków kulinarnych.

Uczestnicy wyjazdu wykazali się samodzielnością, świetną orientacją w terenie, umiejętnościami komunikacyjnymi (podejmując próby samodzielnego porozumiewania się w językach angielskim i hiszpańskim) oraz doskonałą organizacją czasu. W drodze powrotnej młodzi ludzie chętnie dzielili się swoimi wrażeniami. Urokliwy Gibraltar zachwycił i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

   

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+