Czego nie robić, pisząc CV


18 lutego 2019

Wiele się zmieniło, od czasów, gdy CV pisało się odręcznie na kartce i doczepiało spinaczem zdjęcie dowodowe. Teraz mamy gotowe kreatory CV, które wydawać by się mogło, zrobią robotę za nas.

Czy to oznacza, że nie musimy poświęcać czasu na ogarnięcie fajnego CV? Wręcz przeciwnie. Jeżeli nie chcesz, by Twoje CV wyglądało tak samo, jak kilkadziesiąt innych, by nie zawierało uparcie powtarzanych błędów ? warto nad nim chwilę pomyśleć i poświęcić czas na to, by dzięki temu dokumentowi pracodawca chciał wybrać właśnie Ciebie.
Oto lista błędów, których trzeba wystrzegać się, tworząc CV.

 

CV niczym patchworkowe dzieło abstrakcjonisty

Ok, są zawody, w których liczy się wyobraźnia i polot artysty. Jednak w większości zawodów liczy się Twoje doświadczenie, to, co potrafisz i jak dobrze to potrafisz. Przekazanie tego, używając co wers innej czcionki, ramek, zawijasów, podkreśleń jest co najmniej ciężkie w odbiorze. CV, nawet jak jest kreatywne, musi być przyjemne w odbiorze. Musi być przejrzyste i czytelne. Rzut oka i osoba czytająca aplikację, powinna bez problemu dostrzec istotne informacje, bez półgodzinnego zagłębiania się w morze tekstu i rysunków.

 

 

CV w formacie .doc

Wysyłanie CV w formacie .doc, albo jakimkolwiek innym, który jesteś w stanie otworzyć tylko Ty na swoim komputerze, spowoduje to, że jedyną osobą, która będzie miała okazję zobaczyć Twoje CV będziesz ? Ty. Nie wszystkie firmy mają najnowszego Worda, nie wszystkie firmy otwierają pliki z dziwnymi rozszerzeniami, głównie ze względu na bezpieczeństwo. Ale zapewnimy, wszystkie firmy wyświetlą plik przesłany w PDFie. PDF jest spoko, pamiętaj o tym, zapisując swoje CV.

 

Nazwij plik imieniem i nazwiskiem

I nie nazywaj go CV, SYBI, czy nawet curriculum vitae. W trakcie prowadzenia rekrutacji w firmie, skrzynka odbiorcza jest zawalona mailami. Wyobraź sobie, że jesteś człowiekiem, który ma wybrać przyszłego pracownika na stanowisko testera czekolady w fabryce Milki. Wyobraź sobie, że dostałeś sto tysięcy maili podpisanych enigmatycznie ? CV. Połapać się nie ma szans. Pozostaje edycja nazwy pliku, przepisanie z dokumentu imię i nazwisko i tak sto tysięcy razy. No właśnie. Dopisz do tego CV swoje imię i nazwisko.

 

Wyższa szkoła lansu i baunsu

Niektórzy wykazują się dużym poletem, przy tworzeniu CV. Wklejenie zdjęcia z plaży w Mielnie z butelką napoju wyskokowiego w ręce nie pomaga dostać pracy. Podobnie jak podawanie w danych kontaktowych maili w stylu sweetkocia1348@buziaczek.pl. Warto poświęcić 40 sekund i założyć maila z imieniem i nazwiskiem w gmailu. Zrobienie sobie selfie w koszuli na tle białej ściany też jest dobrym pomysłem.

 

Jestem kreatywny, komunikatywny i umiem w Windowsa

Postawmy sprawę jasno, jak ktoś z działu HR widzi taką formułkę, to dostaje reakcji alergicznej trzeciego stopnia. Za każdym razem, jak robisz kopiuj wklej z jakichś gotowców CVkowych w stylu: znajomość obsługi komputera, pakietu MS Office i środowiska Windows 98 to rekruter ma ochotę schować się pod biurko i już stamtąd nie wychodzić.
Napisz, w czym naprawdę jesteś dobry, co umiesz, w czym czujesz się świetnie. Jedna rzecz opisana porządnie zrobi więcej dobrego, niż wklejenie gotowej formułki z internetu.

 

Doświadczenie

Tu liczy się jedno – konkret. Opisywanie swojej dotychczasowej kariery, doświadczenia nie może wyglądać tak: praca biurowa. Koniec
Rekruterowi mówi to tyle, że pracowałeś przy biurku i pewnie z komputerem. Wypisz wszystkie obowiązki, które wykonywałeś. Czy obsługiwałeś zszywacz do papieru, czy odpowiedzialny byłeś za komunikację z klientem i ogarnianie papierów w biurze.

 

 Ściemnianie

To chyba najgorszy grzech, jakiego można się dopuścić, tworząc CV. Fałszowanie swoich umiejętności, byle tylko uatrakcyjnić swoje CV.
Początki bywają trudne, tak samo jest ze startem na rynku pracy, nie mając żadnego doświadczenia. Może to zniechęcać, ale pamiętaj, że wpisywanie bajek w CV nie zaowocuje niczym dobrym. Gdy wpiszesz, że Twój angielski jest hiper advanced i native speaker może się od Ciebie uczyć, gdy w rezultacie znajomość języka skończyła się na 3 latach nauki w szkole podstawowej ? Twoje szanse na pracę w danej firmie lecą na łeb, na szyję. To samo tyczy się umieszczania nieistniejących miejsc pracy i stanowisk.

Sport, film, muzyka

A Ty, jakie masz hobby? Wpisywanie enigmatycznie wszędobylskich sportów i muzyki jest delikatnie mówiąc nudne i nic o Tobie nie mówi. A gdy nie masz doświadczenia, to właśnie Twoje pasje mogą diametralnie podnieść Twoją wartość dla pracodawcy. Wiec zamiast gotowanie ? wpisz kuchnia wegańska. Pokaż, że to, co lubisz jest naprawdę interesujące, że to, co robisz po pracy, jest równie ważne jak to, co robisz w pracy.

 

Kelner, sekretarka, operator wózka widłowego – to samo CV

Gdy zaczynasz karierę na rynku pracy i szukasz pracy, często rozważasz różne możliwości, branże i stanowiska. I wszędzie rozsyłasz to samo CV. Robisz to źle. Dostosuj chociaż trochę CV pod stanowisko, na które aplikujesz. Praca w biurze wymaga zupełnie innych umiejętności, niż praca w firmie eventowej.

 

A tutaj znajdziecie darmowe szablony CV do pobrania, dzięki którym podrasowanie Waszego Cirriculum Vitae będzie proste i zajmie kilka minut