S jak survival, czyli jak przetrwać w sytuacjach kryzysowych


20 września 2022

Jak zachować zimną krew w obliczu katastrofy naturalnej? Co zrobić, aby zadbać o siebie i bliskich w sytuacji kryzysowej? Jak udzielić pierwszej pomocy i skutecznie wezwać pomoc? Tego uczyła się młodzież OHP z Ostródy podczas szkolenia SERE – S jak survival zorganizowanego przez Fundację Gotowi.org.

Zgrupowanie przeprowadzili żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas zajęć realizowanych na poligonie wojskowym w Morągu, uczestnicy OHP uczyli się jak przetrwać poza domem, jak udzielać pierwszej pomocy w warunkach polowych, zdobyć żywność i wodę, zbudować filtry do wody i lodówki traperskie. Ponadto nauczyli się czytać mapę i posługiwać busolą. Młodzież zapoznała się również z wyposażeniem i sprzętem wojskowym, poznała rodzaje broni używanej na polu walki, wyposażenie karetki wojskowej oraz sposoby maskowania i kamuflaży podczas akcji wojskowych.

Instruktorzy WOT poza tymi umiejętnościami, wskazali również na wartości, którymi się kierują pełniąc służbę: patriotyzm oraz solidarność z kolegami i koleżankami z oddziału. Do późnych godzin nocnych przy ognisku i gitarze trwały opowieści o doświadczeniach żołnierzy. Na koniec zgrupowania młodzież wzięła udział w warsztatach przeprowadzonych przez Agnieszkę Kordalewską – prezes Fundacji Gotowi.org dot. przygotowania rodzinnego planu awaryjnego na wypadek braku wody, prądu, konieczność ewakuacji.

Po nocy spędzonej na poligonie, młodzież OHP wróciła do Ostródy zmęczona musztrami, ale jednocześnie zadowolona, deklarując ogromne zainteresowanie służbą wojskową. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia SERE – S jak survival.