Doradcy zawodowi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Elblągu realizują cykl warsztatów aktywizujących, skierowanych do osób odbywających karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Elblągu oraz Zakładach Karnych w Iławie i Kamińsku. Warsztaty mają na celu przygotowanie osób opuszczających jednostki penitencjarne do ponownego wejścia na rynek pracy i zdobycie umiejętności warunkujących znalezienie zatrudnienia.
Młodzi ludzie opuszczający zakłady karne są w szczególnej sytuacji. Kilkumiesięczna lub kilkuletnia nieobecność na rynku pracy sprawia, że stają się niedostosowani do dynamicznie zmieniających się warunków zatrudnieniowych. Mimo że ofert pracy nie brakuje, spotykają się z widoczną niechęcią u pracodawców. To z kolei ma odzwierciedlenie w motywacji i chęci zmiany. Mając to na uwadze, doradcy zawodowi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Elblągu kładą duży nacisk na poprawienie samooceny uczestników, zwiększenie ich motywacji oraz pobudzenie przedsiębiorczego podejścia do planowania kariery zawodowej.
Podczas zajęć uczestnicy rozmawiają o świadomym planowaniu własnego rozwoju zawodowego oraz o kompetencjach i kwalifikacjach poszukiwanych przez pracodawców. Zainteresowanie wzbudza również tematyka zakładania własnej firmy oraz realnych możliwości otrzymania dotacji finansowych na jej utworzenie. Dodatkowo w trakcie spotkań młodzi ludzie odkrywają swoje mocne i słabe strony, rozwiązując testy predyspozycji zawodowych. Ułatwi im to wybranie nowego kierunku rozwoju zawodowego. Poznają też zasady dotyczące zachowania się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej oraz nabywają umiejętność redagowania dokumentów aplikacyjnych. Samodzielnie tworzą CV i listy motywacyjne, dopasowując je do wybranych przez siebie ofert pracy.
Wielu uczestników zgodnie przyznało, iż wartości, którymi kierowali się w życiu uległy diametralnej zmianie. Stąd też po odbyciu kary pozbawienia wolności chcą poświęcić się rodzinie, zadbać o ich bezpieczeństwo oraz godny byt, podejmując stałe i stabilne zatrudnienie.