Pożegnanie z Sewillą


10 lipca 2019

Podopieczni Środowiskowego Hufca Pracy w Elblągu i Grupy Wychowawczej z Braniewa zakończyli trzytygodniowy pobyt w hiszpańskiej Sewilli i ruszyli w podróż powrotną do Polski. Staż zawodowy w stolicy Andaluzji był głównym etapem III tury projektu „Inwestycja w przyszłość – gwarancją sukcesu” realizowanego przez Warmińsko-Mazurską Wojewódzką Komendę OHP w ramach programu Erasmus+.

Wyjazd młodych ludzi poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania w Polsce. – Uczestnicy mieli zapewniony m.in. 70-godzinny kurs języka hiszpańskiego, przygotowanie kulturowe i opiekę pedagogiczną. Już na miejscu doskonalili swoje umiejętności językowe pod okiem native speakera – mówi Dorota Perlejewska, wychowawca ŚHP w Elblągu.

Przygotowaniem praktycznym w zawodach mechanika samochodowego, kucharza i fryzjera zajęli się miejscowi pracodawcy. – Mimo początkowych trudności związanych z potrzebą znajomości fachowego języka, uczniowie z każdym dniem radzili sobie coraz lepiej. Hiszpanie doceniali dokładność, skrupulatność i zaangażowanie polskich uczniów – dodaje wychowawca.

Staż zawodowy za granicą był również znakomitą okazją, aby poznać walory turystyczne innego kraju. W czasie wolnym stażyści wybrali się na wycieczkę do Taviry, urokliwego miasteczka w południowej Portugalii. Duże wrażenie na młodych ludziach zrobił także rejs wzdłuż rzeki Guadalquivir. Z pokładu obserwowali wspaniałe zabytki Sewilli: arenę walk byków, starą dzielnicę Triana, pawilony Expo, plac Plaza de Espana, Torre del Oro oraz wiele miejskich klasztorów, m.in. klasztor św. Marii, gdzie Krzysztof Kolumb planował swoje wyprawy do Ameryki. Zwiedzając Sewillę młodzież nie mogła przegapić pałacu Real Alcazar należącego do światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Co ważne, udział w projekcie pozytywnie wpłynął zarówno na chęć zdobywania i podwyższania kwalifikacji zawodowych, jak i na poziom kompetencji językowych i społecznych młodych ludzi. Stali się odważniejsi oraz bardziej otwarci na innych, co między innymi pozwoliło nawiązać międzynarodowe przyjaźnie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+