Mapy myśli


16 kwietnia 2020

Nauka online, dużo nowych materiałów do przerobienia? Książki, projekty, myśli własne i cudze? Jak przyswoić i zapamiętać taką ilość? Z pomocą przychodzi technika tworzenia map myśli, inaczej mind mapping.

Mapy myśli to metoda tworzenia notatek w formie graficznej, w której używa się krótkich haseł i rysunków. Metoda ta została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców: Tony’ego i Barry’ego Buzana. Zgodnie z jej założeniami, kiedy sporządzamy lub odczytujemy notatki w formie map myśli, angażujemy obie półkule mózgowe. Dzięki temu, proces notowania i zapamiętywania jest znacznie efektywniejszy. Mapy myśli można wykorzystać nie tylko w nauce, ale również w życiu codziennym do śledzenia dat, wydarzeń, informacji bądź planowania wydatków.

Krótka instrukcja tworzenia mapy myśli:

Weź czystą białą kartkę i ułóż ją poziomo. W centralnej części kartki umieść słowo-klucz, czyli główne zagadnienie (możesz użyć obrazka albo symbolu). Od niego odprowadź rozchodzące się linie, czyli sieć połączeń, która pokazuje twój tok myślenia. Każde skojarzenie zapisuj na oddzielnej odnodze i przechodź od kategorii ogólnych do bardziej szczegółowych. Kategorie podstawowe rysuj, pisz dużymi literami, poboczne – małymi. Nie pisz całych zdań, tylko słowa kluczowe dla danej informacji. Tam gdzie możesz, zastępuj słowa obrazami, symbolami, skrótami i wyróżniaj ważne dla ciebie informacje. Pamiętaj! Kolor to kod, stosuj go z rozmysłem. Pisz czytelnie, starając się o przejrzystość. Dobra mapa to taka, która jest jasna i czytelna dla Ciebie.

POWODZENIA! ĆWICZ – PRAKTYKA CZYNI MISTRZA.