Aktywność kluczem do sukcesu


11 grudnia 2020

Czasy w jakich obecnie funkcjonuje całe społeczeństwo wcale nie muszą zamykać nas w domu. Wiele osób potrzebuje pracy i zastanawia się nad najskuteczniejszą metodą poszukiwań. Choć nie ma uniwersalnego sposobu na znalezienie zatrudnienia, aktywność poszukującego znacznie zwiększa jego szanse na osiągnięcie zamierzonego celu. Jak być aktywnym na rynku pracy w obecnej sytuacji? Przeczytaj propozycje Sandry Sobolewskiej pośrednika pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Ełku.

Przeglądaj i odpowiadaj na zamieszczone oferty. Pracodawcy zamieszczają oferty pracy w prasie, Internecie, za pomocą agencji pośrednictwa pracy, Urzędów Pracy. Staraj się na być na bieżąco z pojawiającymi się ofertami, zapisz się do newslettera, jeżeli portal oferuje taką usługę. Nie zwlekaj z aplikacją dokumentów, jeśli jesteś zainteresowany ofertą.

Stwórz i zamieść własną ofertę pracy. Zamieszczając własną ofertę pracy pozwalasz odnaleźć się potencjalnemu pracodawcy. W ofercie powinna znaleźć się informacja o twoich kwalifikacjach i predyspozycjach, a także rodzaju pracy, której szukasz.

Bądź kreatywny! Dopasuj CV pod kątem zadań i obowiązków, których wymaga pracodawca. CV zawsze możesz wysłać pocztą mailową.

Wykorzystaj social media. Poszukując pracy warto zaobserwować interesujące nas firmy i śledzić ich wpisy, zapisać się do grup branżowych, i tych z ogłoszeniami o pracę. Dzięki temu będziesz szybciej dowiadywać się o planowanych rekrutacjach, rozmawiać z pracownikami firm, w których chciałbyś pracować. Pamiętaj, że social media działają w obie strony. Nie tylko ty dowiesz się więcej o firmie, do której chcesz aplikować. Potencjalny pracodawca też może sprawdzić twój profil. Pamiętaj, status „szlachta nie pracuje” nie wygląda dobrze.

Sieć kontaktów –  networking. Networking nie polega na stworzeniu sieci kontaktów z wpływowymi ludźmi. Mogą to być twoi znajomi, rodzina, przyjaciele. Każdy z nich może posiadać informację o wolnym miejscu pracy w ich firmie.

Weź udział w targach i giełdach pracy. Udział w targach i giełdach pracy daje nie tylko wiedzę o miejscach pracy, ale także informację jak wygląda proces rekrutacji i jak się do niego przygotować. Obecnie targi pracy prowadzone są on-line. Sprawdź czy odbywają się w twojej okolicy.

Postaw na bezpośredni kontakt z pracodawcą. Wybierz firmy i instytucje, w których chciałbyś pracować. Zostaw swoje dokumenty lub wyślij je pocztą. Istnieje szansa, że szukając pracownika pracodawca odezwie się do ciebie. Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie.

Zdobywaj nowe doświadczenia. Brak ci doświadczenia zawodowego? Z pomocą przychodzą staże, praktyki, szkolenia, wolontariat. Każde z tych zajęć jest źródłem nowych doświadczeń, a także szansą na nawiązanie nowych znajomości. Nawet krótki wolontariat może stać się ważnym punktem w CV, a każda pozaszkolna aktywność jest dobrze widziana w oczach potencjalnych pracodawców.

Pamiętaj, im więcej sposobów poszukiwania pracy wykorzystasz, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia zatrudnienia. Możesz też zgłosić się do najbliższej jednostki OHP po poradę i wsparcie. W naszych placówkach czekają eksperci, którzy chętnie podpowiedzą jaki zawód wybrać, gdzie szukać pracy oraz pomogą w wypełnieniu niezbędnych dokumentów aplikacyjnych.

Zgłoś się do jednostki OHP w twojej okolicy