Transplantologia, przeszczep, transplantacja – dzięki zajęciom z Martą Leszczyńską regionalnym koordynatorem ds. transplantacji z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie słowa te przestały budzić lęk w uczestnikach OHP z Gołdapi.
Podczas spotkania prowadząca opowiedziała młodym ludziom na czym dokładnie polega przeszczep, kto najczęściej może być dawcą oraz w jaki sposób młodzi ludzie mogą zarejestrować się w rejestrze dawców szpiku. Młodzież dowiedziała się również, że zabiegi transplantologiczne przeprowadza się w Polsce od ponad 50 lat. Oprócz przeszczepianiu narządów, takich jak: serce, wątroba, nerki, płuca oraz trzustka, wykonuje się również przeszczepy wielonarządowe, np. kończyny dolnej lub twarzy. Ponadto możliwe jest przeszczepienie szpiku oraz rogówki. Uczestnicy OHP z zaciekawieniem wysłuchali pani Marty, zadawali liczne pytania, a osoby, które do tej pory nie zarejestrowały się w banku dawców szpiku, przy wsparciu doradcy zawodowego OHP oraz pedagoga wypełniły odpowiednie dokumenty.
Spotkanie zostało zorganizowane przez kadrę opiekuńczo-wychowawczą Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi oraz przez specjalistów pionu rozwoju zawodowego Młodzieżowego Centrum Kariery OHP.