Stres, niskie poczucie własnej wartości, brak akceptacji ze strony otoczenia, brak motywacji, problemy osobiste oraz chęć oderwania się od codzienności to najczęstsze przyczyny sięgania przez młodzież po alkohol, narkotyki czy inne substancje psychoaktywne.
Uzależnienie u młodzieży to coraz częstsze zjawisko, dlatego specjaliści Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Olsztynie zorganizowali dla uczestników Hufca Pracy w Olsztynie spotkanie profilaktyczne ze specjalistami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.
Celem warsztatów było zwiększenie świadomości co do zagrożeń związanych z używaniem środków psychoaktywnych oraz promowanie życia bez uzależnień. Warsztaty miały na celu ograniczenie sięgania przez młodzież po różnego rodzaju substancje psychoaktywne, takie jak narkotyki, dopalacze, alkohol czy tytoń. Prowadzący rozmawiali z uczestnikami na temat tego, jakie mogą być objawy, skutki i konsekwencje sięgania po alkohol czy narkotyki. Podkreślili, że spożywanie nielegalnych środków wiąże się nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale i poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że nigdy nie wiadomo, jak ludzki organizm zareaguje po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji. Dla lepszego zrozumienia jak zachowuje się ludzki organizm i zobrazowania tematyki, uczestnicy spotkania mieli możliwość założenia specyficznych okularów, jakimi są narkogogle i alkogogle, które sprawiają że świat wygląda podobnie, jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu.