Jak cię widzą, tak cię piszą


25 maja 2023

Wizerunek, to nie tylko wygląd zewnętrzny. To również cały wachlarz zachowań, gestów i działań, który codziennie pokazujemy zarówno w kontaktach międzyludzkich, ale również w sieci na profilach społecznościowych.

Tym tematem zajęli się specjaliści rozwoju zawodowego z elbląskiego OHP, którzy rozpoczęli realizację programu autorskiego „Jak cię widzą, tak cię piszą – wizerunek w pracy i w sieci”. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie młodym ludziom, że wizerunek ma ogromne znaczenie w budowaniu ich kariery zawodowej.

W jaki sposób budować swój wizerunek w pracy? Czy obowiązują jakieś niepisane zasady, których warto przestrzegać? Co można zrobić, by go poprawić? Na te i inne pytania odpowiedzi uzyskali uczestnicy OHP podczas pierwszego spotkania. Poruszone zostały również zagadnienia dotyczące kreowania wizerunku w sieci. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne w obecnych czasach jest rozsądne korzystanie z mediów społecznościowych. Podczas zajęć doradca zawodowy OHP za pomocą przykładowo stworzonych profili osobowych, wyjaśnił jak treści, które publikuje się na Facebooku, Twitterze, Instagramie, czy innych stronach mogą działać na niekorzyść. Natomiast specjalista ds. programów z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP wprowadził uczestników programu w świat analizy kolorystycznej i analizy sylwetki. Opowiedział o roli kolorów w kreowaniu wizerunku, które komunikują światu nasze emocje i nastrój. Jeśli nauczymy się odpowiednio nimi posługiwać, stają się sprzymierzeńcem. Mogą dodawać energii, urody, blasku lub przeciwnie odbierać je i sprawiać, że wyglądamy niekorzystnie.

Kolejnymi zajęciami w ramach programu autorskiego, które poszerzyły wiedzę podopiecznych OHP na temat wizerunku, były warsztaty w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu pn. „Wizerunek w sieci – nie hejtuję, reaguję!”. Specjalista z Wydziału Wspomagania Edukacji wyjaśnił jakie mogą być szanse i zagrożenia związane z kreowaniem swojego wizerunku w sieci oraz wyposażył młodzież w umiejętność krytycznego analizowania wizerunków kreowanych w sieci przez inne osoby. Ponadto młodzież zdobyła wiedzę na temat hejtu i mowy nienawiści oraz dowiedziała się w jaki sposób wyrażać własną opinię bez obrażania drugiej osoby i co robić, gdy zetknie się ze zjawiskiem hejtu.

Program „Jak Cię widzą, tak Cię piszą – wizerunek w pracy i w sieci” zakończy szkolenie z wizażu. Młodzież już nie może doczekać się praktycznych wskazówek dotyczących kreowania swojego wyglądu. Relacja z warsztatów już niebawem!