VI Olsztyńskie Targi Pracy


11 kwietnia 2024

Wczoraj w Olsztynie działo się coś naprawdę wyjątkowego dla każdego, kto zastanawia się nad swoją ścieżką zawodową, szuka pracy lub myśli o zmianie fachu. VI Olsztyńskie Targi Pracy otworzyły swoje drzwi dla wszystkich, którzy chcą bezpośrednio porozmawiać z pracodawcami z różnych branż.

Ten dzień był dedykowany wszystkim – młodzieży, uczniom, rodzicom, absolwentom, bezrobotnym – każdemu, kto poszukuje możliwości rozwoju zawodowego w Olsztynie i okolicach. A oferta była pokaźna. W tegorocznych targach wzięło udział 35 wystawców, w tym PKP Intercity, DBK, Egger, MPEC, Lidl, Biedronka, Indykpol, ZGOK oraz wiele innych. Duże zainteresowanie wzbudziły również oferty pracy prezentowane przez służby mundurowe, takie jak Policja, Wojsko, Straż Graniczna i Służba Więzienna.

Podczas wydarzenia nie można było przegapić warsztatów i sesji doradztwa zawodowego, prowadzonych przez specjalistów z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie. Uczestnicy mieli szansę uzyskać indywidualne porady dotyczące kariery i edukacji, nauczyć się skutecznie poszukiwać pracy, dobrze zaprezentować się pracodawcom, poznać triki bezpiecznego poruszania się po rynku pracy zarówno w kraju, jak i za granicą oraz dowiedzieć się, co jest obecnie na topie na rynku pracy. Na przykładzie warsztatów „Niebanalne CV – jak przykuć uwagę rekrutera”, uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak profesjonalnie przygotować dokumenty aplikacyjne i wyróżnić się spośród innych kandydatów. Natomiast podczas warsztatów „Upoluj pracę marzeń – nowoczesne metody poszukiwania pracy” uczestnicy zdobyli przydatne wskazówki dotyczące aktywnego i skutecznego poruszania się po rynku pracy w celu znalezienia idealnej pracy. Tematem trzecich warsztatów, prowadzonych przez doradcę zawodowego OHP, były „Metody Pokolenia Z w poszukiwaniu idealnej pracy”, gdzie młodzież miała okazję dzielić się doświadczeniami i rozmawiać o swoich priorytetach i oczekiwaniach wobec pracy.

Dodatkowo, prezentowane były oferty pracy z Polski i zagranicy (dzięki sieci EURES), informacje o darmowych kursach i szkoleniach, a na zakończenie odbyła się konferencja na temat wyzwań cyfrowego świata pracy.

Według młodzieży uczestniczącej w targach, jedną z największych zalet wydarzenia było bezpośrednie nawiązanie kontaktu z pracodawcami i możliwość zadawania pytań dotyczących wymagań stawianych kandydatom. Z drugiej strony, targi stanowiły również szansę na znalezienie zatrudnienia oraz zdobycie cennych informacji pomocnych w poruszaniu się po zmieniającym się rynku pracy.

Honorowym patronem był sam Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, a o dobre słowo zadbały TVP3 Olsztyn, Telewizja Kopernik, Radio Olsztyn i Gazeta Olsztyńska.

Współorganizatorzy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie, Miejski Urząd Pracy w Olsztynie, Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego, Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie oraz Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie zadbali o to, żeby było o czym rozmawiać i co eksplorować.