Szkolenie w zakresie zawodów ginących zakończone


11 sierpnia 2017

Wszechobecna automatyzacja, dynamiczny rozwój i postęp technologiczny, otwarcie się na globalne rynki produkcji bez wątpienia przyczyniły się do zmian na rynku pracy. Zawody, które niegdyś cieszyły się uznaniem, powoli zaczęły stawać się zbędne. Obecnie jednak niektóre z nich przeżywają swoisty renesans. Powracająca moda na umiejętności rzemieślnicze oraz ekologiczny styl życia sprawiają, że przedstawiciele tzw. zawodów ginących są coraz częściej poszukiwani na rynku pracy. Tradycja wykonywania, dbałość o szczegóły, urok procesu produkcji, ale również piękno produktu już wykonanego stają się marką, w której kierunku spogląda coraz więcej konsumentów.

Mając na uwadze wzrost zainteresowania tradycyjnym rzemiosłem Ochotnicze Hufce Pracy od 2015 roku realizują dwutygodniowe szkolenia w zakresie zawodów ginących, przeznaczone dla młodzieży w wieku 18-25 lat. Biorą w nich udział zarówno podopieczni OHP, jak i osoby z wolnego naboru prowadzonego w całym kraju. Wśród realizowanych szkoleń z zakresu zawodów ginących są: kamieniarz/brukarz, zdun, piekarz, cukiernik, tkacz, rymarz, kowal, dekarz/strzecharz, wędliniarz/masarz i stolarz/kołodziej. W ciągu wakacji OHP organizują kilkanaście turnusów szkoleniowych, dla małych grup w różnych częściach kraju, m.in. wiosce ginących zawodów w Roskoszy, powstałej specjalnie w celu realizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Młodzież nie ponosi żadnych kosztów związanych z udziałem w szkoleniu, mając zapewniony zwrot kosztów dojazdu, zakwaterowanie, wyżywienie, szkolenie oraz aktywności w czasie wolnym.

11 sierpnia zakończyło się szkolenie w zakresie zawodów ginących – „Stolarz/kołodziej” w Mrągowie dla uczestników z województwa mazowieckiego. Główne cele przedsięwzięcia to ochrona przed zapomnieniem tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości rękodzielniczej oraz umożliwienie młodym ludziom podniesienia kwalifikacji zawodowych. Osoby zrekrutowane do udziału w przedsięwzięciu posiadają kwalifikacje zawodowe w zawodzie stolarza, dlatego udział w szkoleniu pozwolił na poszerzenie posiadanych już umiejętności. Pobyt w Mrągowie umożliwił im zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie tradycyjnych, ręcznych metod obróbki drewna, pozwalających na wykonanie cenionych na rynku przedmiotów rękodzielniczych. W trakcie 96-godzinnego szkolenia uczestnicy zapoznali się z rzeźbiarstwem ludowym podczas zajęć z lokalnym rękodzielnikiem, nauczyli się wykonania drewnianych konstrukcji metodami i sposobami używanymi w przeszłości w stolarstwie oraz własnoręcznie przygotowywali drewniane koła. Młodzież wyposażona została również w wiedzę z zakresu renowacji mebli.

Zwieńczeniem dwutygodniowego szkolenia był egzamin sprawdzający przed komisją powołaną przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Egzamin zakończył się pozytywnym wynikiem dla wszystkich beneficjentów. Uczestnicy otrzymali zaświadczenia potwierdzające zdobyte umiejętności.

Jednak pobyt w Mrągowie to nie tylko nauka, ale także sposób na spędzenie wakacji na Mazurach. W miniony weekend uczestnicy wzięli udział w spływie kajakowym oraz pokazach lotniczych Mazury AirShow w Giżycku.