Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie gościł w dniach od 29 września do 1 października br. uczestników Regionalnego Spotkania Młodzieży Aktywnej. Przedsięwzięcie miało na celu integrację młodzieży aktywnej z kilku regionów Polski oraz motywowanie jej do dalszego działania w samorządach jednostek OHP. Na spotkanie przybyli reprezentanci Podlaskiej WK OHP, Mazowieckiej WK OHP, Warmińsko-Mazurskiej WK OHP oraz z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi. Tematem przewodnim spotkania było „Warmińsko-mazurskie bajanie”.
Pierwszy dzień, po uroczystym przywitaniu gości, rozpoczął się grami i zabawami, które szybko zintegrowały przybyłą młodzież. Elementem jednoczącym uczestników było również wspólne spisanie kontraktu, obowiązującego przez kolejne dni pobytu. Następnym punktem programu była wycieczka do Mazurskiej Izby Regionalnej w Marcinkowie, gdzie właścicielka muzeum Jolanta Hellis, przybliżyła historię mazurskiej miejscowości i jej mieszkańców, opowiedziała o starych mazurskich zwyczajach i tradycjach. Podczas spotkania w muzeum uczestnicy samodzielnie ubijali masło metodą stosowaną przez nasze prababcie i babcie, a następnie smakowali własnoręcznie przygotowanego wyrobu.
Drugiego dnia pobytu młodzież wzięła udział w „Grze miejskiej”, która okazała się świetną zabawą. Uczestnicy otrzymali mapy miasta Mrągowa, a ich zadaniem było odszukanie siedmiu miejsc zaznaczonych na mapie. Po odszukaniu danego miejsca grupa otrzymywała zadania do wykonania oraz drewniane elementy, tzw. żetony, za ich rozwiązanie. Zakończenie gry miejskiej odbyło się nad j. Czos w Mrągowie, gdzie dokonano ewaluacji, a młodzież wspólnymi siłami ułożyła hasło z uzyskanych żetonów: „Wszystkie trzcin i sitowia rozmowy”. Po powrocie do Ośrodka młodzi ludzie chętnie skorzystali z warsztatów teatralnych, w trakcie których ćwiczyli narządy artykulacyjne oraz odgrywali różne scenki. Podsumowaniem warsztatów teatralnych był występ uczestników OSiW z Mrągowa z inscenizacją legendy o powstaniu Warmii i Mazur.
Ważnym elementem programu na ten dzień było zaprezentowanie przez młodzież z poszczególnych wojewódzkich komend inicjatyw, jakie podejmowane są na rzecz lokalnej społeczności oraz innych uczestników OHP. Po przedstawieniu swoich działań wszyscy zgodnie stwierdzili, że pomaganie i wspieranie innych jest wartością nadrzędną, kształtuje charakter oraz daje dużo satysfakcji i radości. Późnym popołudniem, podczas wieczornicy przy ognisku, zaproszony gość Serafin Dietmar, z pochodzenia Mazur, opowiadał o historii, obrzędach, zwyczajach Warmii i Mazur oraz zapoznał gości z gwarą mazurską. Podczas pobytu uczestnikom towarzyszył hymn spotkania, mazurska turystyczna piosenka „Hej Mazury jak Wy cudne”.
Trzeciego dnia Regionalnego Spotkania Młodzieży Aktywnej nastąpiło podsumowanie całego przedsięwzięcia i jego ewaluacja. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zdjęcia i upominki związane historycznie z terenami dzisiejszych Mazur.
W jednostkach opiekuńczo-wychowawczych OHP młodzież podejmuje inicjatywy społeczne, dzięki którym wzmacnia szanse na odnalezienie swojego miejsca w życiu społecznym i na rynku pracy, uczy się akceptacji, odpowiedzialności za siebie i swoje otoczenie, przeciwdziała negatywnym postawom bierności. Wojewódzkie i Regionalne Spotkania Młodzieży Aktywnej przyczyniają się do pogłębiania w/w postaw oraz umożliwiają wymianę doświadczeń i prezentację swojego dorobku.