10 kwietnia br. uczennice klasy II b z elbląskiego Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług wzięły udział w wycieczce do Gdańska.
Pierwszym etapem wycieczki była wizyta w Papugarni, gdzie dziewczęta miło spędziły czas między swobodnie latającymi ptakami. Papugi siadały im na rękach, ramionach i głowach. Uczestniczki karmiły je ziarnami i suszonymi owocami. Było to nie tylko przyjemne, ale i interesujące doświadczenie. Dziewczęta stwierdziły, iż nigdy wcześniej nie patrzyły na ptaki jak na zwierzęta o tak zróżnicowanych charakterach i usposobieniach – jedne były nieśmiałe i spokojne, inne odważne, a jeszcze inne zachowywały się prawie jak psy – chodziły przy dziewczętach jakby ich pilnowały.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum II Wojny Światowej. Sercem Muzeum jest wystawa główna, którą tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Jest to jedna z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie, a atrakcyjności dodaje jej fakt, że zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. Uczennice zwiedzając muzeum zapoznały się z opowieścią o tragicznym doświadczeniu II Wojny Światowej, o jej genezie i skutkach, a także o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Miało im to przybliżyć historię, której nie wolno nikomu zapomnieć. Forma wystawy okazała się być bardzo atrakcyjna dla młodego pokolenia. Obserwując ich wrażenia dochodzi się do wniosku, że odejście od koncepcji ekspozycji planszowej na koszt nowoczesnych stanowisk multimedialnych bardziej trafia do zwiedzających w wieku szkolnym. Przeglądanie archiwalnych fotografii i filmów, oglądanie relacji świadków tamtych wydarzeń oraz zapoznanie się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki w czasie II Wojny Światowej pozwala na zrozumienie tak trudnych i odległych dla młodzieży treści. Ogromne wrażenie na uczennicach zrobiła także replika ulicy z tamtych czasów. Charakter i klimat odwiedzanego miejsca skłonił uczestniczki wycieczki do refleksji i zadumy.