W ramach Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery 2018 pn. „Młode pokolenia na rynku pracy” specjalistki Młodzieżowego Centrum Kariery w Szczytnie, we współpracy z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie, odwiedzili szkoły ponadgimnazjalne powiatu szczycieńskiego. W spotkaniach licznie uczestniczyli uczniowie szczytnowskich szkół: Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica, Zespołu Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego, Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego oraz Zespołu Szkół w Rozogach.
Tegoroczny tydzień kariery odbył się pod hasłem „Różne pokolenia: różne potrzeby i różne możliwości”. Podczas spotkań prowadzący przybliżyli młodzieży tematykę stereotypów dotyczących trzech pokoleń: dziadków, rodziców i dorastającej młodzieży w wieku od 15 lat oraz ich mocne i słabe strony. Na tej podstawie młodzież określiła jak bardzo stereotypy są prawdziwe, nie tylko pod względem mentalnym, ale i charakterów międzypokoleniowych (młodzi to leniwi, niechętni do pracy, a starzy nie znają się na obsłudze komputera, są za bardzo religijni i uprzedzeni do młodzieży). Zorganizowane spotkania miały na celu pokazać młodym, że różnice pokoleniowe mogą łączyć, a nie dzielić i jak wiele można nauczyć się od osób z starszych (pracowitości, dążenia do celu, czy chociażby umiejętności redagowania dokumentów aplikacyjnych). Podczas spotkań młodzież mogła wziąć udział w seminarium „Poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy w planowaniu ścieżki kariery zawodowej i edukacyjnej” oraz warsztatach pod tytułem „Nowe pokolenia na rynku pracy”. Specjaliści rynku pracy przedstawili formy wsparcia, jakie oferują Młodzieżowe Centrum Kariery w Szczytnie i Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie, osobom wkraczającym na rynek pracy – głównie w formie propozycji szkoleń i kursów zawodowych, tj. kursy spawania metodami TIG-141, kursy operatorów wózków jezdniowych, elektryka SEP E do 1kV, kursy kosmetyczne, stylizacji paznokci, wizażu.
Podsumowując, spotkania w ramach Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery 2018 cieszyły się dużym zainteresowaniem trzech grup pokoleniowych, wszyscy zadawali prowadzącym dużo konstruktywnych pytań związanych z tematyką wydarzenia.
Serdecznie dziękujemy dyrektorom szkół za zorganizowanie spotkań z młodzieżą. Młodzieży, rodzicom i najstarszym dziękujemy za tak miłe przyjęcie i zainteresowanie propozycjami ofert pracy i szkoleń.