Zdobyli nowe kwalifikacje


2 stycznia 2019

Wraz z końcem grudnia kolejne dwie grupy uczestników z OSZ OHP w Dobrym Mieście zakończyły realizację kursów zawodowych „Barman I stopnia” oraz „Spawacz blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG 141″.

Młodzi ludzie uczestniczący w szkoleniu barmańskim poznali arkana tego zawodu w teorii i praktyce. Program kursu obejmował wiedzę z zakresu m.in. towaroznawstwa alkoholu, specyfiki pracy barmana, kultury spożywania alkoholi i miksologii. W ramach zajęć uczestnicy poznali również konieczny do pracy warsztat i sprzęt barmański. Zajęcia praktyczne natomiast obejmowały organizację pracy baru, profesjonalną obsługę konsumenta, przygotowywanie napoi mieszanych – shakerowanych, z uwzględnieniem shot drinks, typologię win oraz zasady ich podawania. Uczestnicy kursu nauczyli się również sztuki prawidłowego serwowania piwa. Pomimo ograniczonej liczby godzin młodzież z powodzeniem opanowała wszystkie zagadnienia. Kurs został zakończony egzaminem, z którym grupa poradziła sobie fantastycznie. Uczestnicy zgodnie przyznali, iż warto było wziąć udział w szkoleniu, a nabyta wiedza ułatwi uzyskanie zatrudnienia w restauracjach, pubach i klubach.

Przyuczenie do zawodu spawacza trwało łącznie 111 godzin. Nowi adepci zawodu szkoleni byli przez instruktora z firmy TECHPAL Sp. z o.o. w Olsztynie. Zawód spawacza jest jednym z najbardziej poszukiwanych zarówno w naszym województwie, jak i w całym kraju, a także za granicą. Popyt na spawaczy jest cały czas bardzo duży, dlatego zdaniem podopiecznych OSZ w Dobrym Mieście inwestycja w kurs spawania była rozsądną inwestycją w przyszłość. Uczestnicy kursu w trakcie zajęć uczyli się m.in. podstawowej obsługi urządzeń spawalniczych, szlifierskich oraz innych znajdujących się na wyposażeniu przyszłego stanowiska pracy.

W trakcie zajęć młodzież nabyła umiejętności wymagane przy spawaniu metodą TIG 141, a także poznała codzienne zasady funkcjonowania i bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Umiejętności uczestników zostaną ocenione przez Komisję Instytutu Spawalnictwa w Gliwach, a po pozytywnym zdaniu egzaminu otrzymają Książeczkę Spawacza uprawniającą do wykonywania nowego zawodu i już od tego dnia młodzi ludzie będą mogli zacząć poszukiwania pracy. Kilku podopiecznych jest już po wstępnych rozmowach z potencjalnymi pracodawcami, co było wysoce motywującym czynnikiem do aktywnego udziału w tym kursie.

Ponadto, aby dobrze przygotować się do przeszłej rozmowy kwalifikacyjnej, młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach efektywnego poruszania się po rynku pracy, prowadzonych przez doradcę zawodowego i pośrednika pracy. Nabyte przez uczestników kompetencje zawodowe i umiejętność znacznie zwiększą ich szanse na uzyskanie satysfakcjonującego zatrudnienia.