23 maja br. uczestnicy programu autorskiego pn. „Od amatora do profesjonalisty – wizyty zawodowe” poznali zawód pilota zwiedzając Aeroklub Elbląski. Uczestnikami spotkania byli uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu.
Doradca zawodowy Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Elblągu wraz z jednym z założycieli Aeroklubu oprowadzili młodzież po całym kompleksie. Młodzi ludzie mogli obejrzeć szybowce, samoloty, lotnie, paralotnie i spadochrony. Uczniowie uzyskali odpowiedź na wiele nurtujących ich pytań: Dlaczego samoloty latają? Z czego są zbudowane? Jak steruje się samolotami? Ciekawą dyskusję wywołała informacja o koszcie uzyskania licencji zawodowej, który opiewa na 250 tys. zł. Jak się okazuje, nie całą sumę trzeba wyłożyć samodzielnie, ponieważ linie lotnicze są zainteresowane młodymi pilotami wyszkolonymi w stopniu średnio zaawansowanym i w formie kredytu oferują dokończenie szkolenia do odpracowania w przyszłej pracy. W czasie zwiedzania hangaru omówione zostały różne typy statków powietrznych. Nie zabrakło też ciekawostek technicznych i historycznych. Młodzież dowiedziała się, że w Elblągu stacjonuje samolot „Bies”, jeden z dwóch istniejących w Polsce egzemplarzy powojennego samolotu wojskowego.
Zawód pilota samolotowego, zgodnie z prognozami, będzie zawodem deficytowym. Wysokie zarobki, niezwykle odpowiedzialna praca i możliwość poznawania zakątków świata – to tylko nieliczne walory pracy w charakterze pilota samolotu, które być może staną się motywacją do nauki tego niezwykle fascynującego zawodu.