Bliżej Funduszy Europejskich


18 czerwca 2018

15 czerwca br. Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komenda OHP w Olsztynie zaprezentowała, podczas regionalnego spotkania w ramach cyklu „Bliżej Funduszy Europejskich”, organizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, projekty realizowane w województwie warmińsko-mazurskim w ramach Gwarancji dla Młodzieży. Przeprowadziła również panel dyskusyjny na temat dobrych praktyk i potencjału młodego mieszkańca Warmii i Mazur.

W konferencji wzięli udział: Wojewoda Warmińsko-Mazurski – Artur Chojecki, przedstawiciele MRPiPS oraz podmiotów realizujących projekty, potencjalni beneficjenci, jak również instytucje zaangażowane we wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego, m.in. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie, Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komenda OHP oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Zaproszeni gości mieli okazję do podsumowania działań, wymiany doświadczeń i poznania nowych możliwości, jakie oferują programy unijne, jak też do przybliżenia wiedzy o sferach działalności reprezentowanych instytucji.

Spotkanie podzielono na cztery sesje. W pierwszej części odbyła się prezentacja projektów realizowanych przez Ochotnicze Hufce Pracy i Centralny Zarząd Służby Więziennej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Wojewódzki Komendant OHP w Olsztynie Dariusz Rudnik zaprezentował strukturę, zakres działalności oraz historię Ochotniczych Hufców Pracy, a następnie scharakteryzował projekty realizowane przez Warmińsko-Mazurską WK w ramach programu Gwarancje dla Młodzieży, zwracając uwagę na korzyści z nich płynące w realizacji przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu.

Więcej informacji na temat projektów, oferowanych form wsparcia oraz ich efektów przedstawiła kierownik Zespołu ds. programów europejskich, współpracy międzynarodowej i rynku pracy Warmińsko-Mazurskiej Komendy OHP Katarzyna Milczarek. W swoim wystąpieniu zwróciła szczególną uwagę na fakt, iż w przypadku projektów realizowanych przez Warmińsko-Mazurską WK nie liczą się tylko wskaźniki, ale przede wszystkim młody człowiek, który wymaga pokierowania i wsparcia. Potwierdzeniem tych słów były filmy przedstawiające historię młodych ludzi, którzy dzięki swojej determinacji, zaangażowaniu i odpowiedniej motywacji osiągnęli sukces. W pierwszej kolejności przedstawiono historię Małgorzaty Tracz z Działdowa, uczestniczki projektu „Akcja Aktywizacja -YEI”, która ukończyła kurs zawodowy i znalazła wymarzoną pracę. Uczestnicy konferencji poznali również historię Kamila Józefowicza z Kurzętnika, który korzystając z pomocy Ochotniczych Hufców Pracy wziął udział w projekcie „Równi na Rynku Pracy – YEI”, po czym zdobył niezbędne uprawnienia i założył firmę. Katarzyna Milczarek podkreśliła rolę wyposażenia młodego człowieka w zdolność odkrywania własnego potencjału w oparciu o dotychczasowe doświadczenie powinno być punktem wyjścia przy realizacji kolejnych projektów.

Potencjał młodego mieszkańca Warmii i Mazur to również główny temat panelu dyskusyjnego, podczas którego kierownik oddziału JASAM Sp. z o.o. w Olsztynie – Anita Kraczyna opowiedziała o doświadczeniach w zatrudnianiu młodzieży biorącej udział w projektach OHP w ramach Gwarancji dla Młodzieży. Natomiast przedstawiciel Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie dr Elżbieta Mudrak oraz kulturoznawca z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Krzysztof Szatrawski omówili aspekty dydaktyczno-wychowawcze projektów współfinansowanych ze środków UE realizowanych przez Warmińsko-Mazurską WK.

 

W panelu dyskusyjnym brali udział również zastępca Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Komendanta OHP Paweł Kowszyński oraz kierownik Zespołu ds.  programów europejskich, współpracy międzynarodowej i rynku pracy Katarzyna Milczarek, którzy zwrócili uwagę na fakt, iż praca ludzi bezpośrednio związanych z młodzieżą OHP jest trudna, ale może być też źródłem wielkiej satysfakcji. Jednocześnie zaznaczyli, że kluczem do sukcesu młodego człowieka może okazać się odpowiednia motywacja w dążeniu do zmian. Rolę prowadzącego pełnił redaktor naczelny Telewizji Kopernik – Marek Jarmułowicz.

Druga sesja, z udziałem Naczelnika Wydziału Włączania Społecznego – Bogumiły Dertkowskiej, dotyczyła wsparcia osób niepełnosprawnych w ramach PO WER. Trzecia – projektów konkursowych w ramach Gwarancji dla Młodzieży i włączenia społecznego. O zaletach unijnego wsparcia mówiły przedstawicielki Szkolnego Związku Sportowego realizującego projekt „Samodzielni Romowie” ( Danuta Rokita i Izabela Stankiewicz). Do udziału w tym panelu zaproszono również zastępcę Dyrektora Departamentu EFS – Anetę Zaraś. W ostatniej sesji, poświęconej ekonomii społecznej, udział wzięli przedstawiciele: Banku Gospodarstwa Krajowego, Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA, Stowarzyszenia WAMA-COOP – Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Olsztynie, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Nidzicy (PSONI) oraz Spółdzielni Socjalnej Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych.

Konferencja w Olsztynie była jedenastym, z zaplanowanych piętnastu spotkań regionalnych. Kolejne odbędzie się na początku września w Szczecinie.