CYFROWY OBYW@TEL


7 czerwca 2023

Dynamicznie rozwijające się technologie cyfrowe są obecne we wszystkich aspektach życia współczesnego człowieka. Umiejętność posługiwania się nimi wywiera silny wpływ na życie jednostki i całego społeczeństwa w obszarach takich jak: jakość życia, gospodarka, zdrowie, edukacja, bezpieczeństwo, kultura i rozrywka.

Mając na uwadze jak duży wpływ na funkcjonowanie i współczesne życie młodych ludzi mają kompetencje cyfrowe doradcy zawodowi Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Olsztynie przeprowadzili pilotażowe działanie, polegające na włączeniu do tematyki poradnictwa grupowego, szkoleń w zakresie rozwoju kompetencji informatycznych. W programie Cyfrowy obywatel wzięła udział grupa młodzieży z Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie. Kompetencje cyfrowe są połączeniem wiedzy, umiejętności i postaw umożliwiających życie, uczenie się i pracę w społeczeństwie wykorzystującym w życiu codziennym i w pracy technologie cyfrowe. Specjaliści rozwoju zawodowego z olsztyńskiego OHP zapoznali młodzież z zasadami kształtowania profesjonalnego wizerunku w social mediach oraz uzupełnili wiedzę nt. internetowych narzędzi ułatwiających poszukiwanie pracy i tworzenie dokumentów aplikacyjnych. O zasadach komunikacji z urzędami w zakresie e-usług administracyjnych opowiedziała Agnieszka Koziatek – nauczyciel Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących. Młodzież poznała również aplikacje e-PUAP, mObywatel, bankowości elektronicznej, usług medycznych oraz platformy edukacyjne. W drugim dniu przedsięwzięcia dzięki wsparciu Policji uczestnicy poznali zasady bezpieczeństwa oraz uczestniczyli w konferencji online Digital Youth Forum, poświęconej edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z Internetu i nowych technologii.

Mamy nadzieję, że przekazana wiedza wpłynie pozytywnie na ciągłą naukę oraz bezpieczne wykorzystywanie nowych rozwiązań technologii w charakterze narzędzi do pracy, nauki i życia codziennego.