Daj z siebie więcej


25 lutego 2021

Czujesz, że masz w sobie chęć niesienia pomocy innym, ale brakuje Ci pomysłu jak się do tego zabrać? A może już pomagasz, ale chciałbyś zrobić coś więcej? Jeżeli tylko Twój stan zdrowia na to pozwala, możesz zostać dawcą szpiku. Jedną z instytucji, która umożliwia zostanie dawcą jest Fundacja DKMS. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku, a swoją działalność realizuje m. in. poprzez edukację społeczną z zakresu dobrowolnego oddawania komórek macierzystych, pozyskiwaniem, badaniem oraz opieką nad Dawcami szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Zajmuje się także współpracą z Innymi Ośrodkami Dawców szpiku i krwi pępowinowej na terenie Polski i poza jej granicami.

Jak zostać dawcą? To bardzo proste. Na stronie Fundacji wypełniasz krótki formularz, który wstępnie kwalifikuje Twoją kandydaturę. Następnym krokiem jest zamówienie pakietu, który zostaje wysłany do Ciebie pocztą. W kopercie, którą otrzymasz znajdziesz formularz wraz z instrukcją jego wypełnienia, patyczki do pobrania wymazu z policzka, ulotkę i koperty zwrotne. Po wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu, zgodnie z załączoną instrukcją, odsyłasz wszystko do Fundacji. Teraz pozostaje tylko czekać na informację zwrotną, że zostałeś wpisany do rejestru potencjalnych dawców.

Dlaczego to takie ważne? Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Dlatego tak istotne jest rozpowszechnianie idei bezinteresownej pomocy względem innych ludzi.

Na pewno zastanawiasz się co się stanie, gdy znajdzie się pacjent, któremu tylko Ty możesz pomóc. Procedura jest kilkuetapowa. Po pierwsze pracownik DKMS telefonicznie sprawdzi czy nadal jesteś gotowy zostać dawcą. Kolejny etap to wstępne badania weryfikujące Twój stan zdrowia. Później oczekiwanie na pozytywną decyzję kliniki pacjenta, gdzie czeka Cię kolejna weryfikacja stanu zdrowia. Ostatni etap to pobranie od Ciebie krwiotwórczych komórek macierzystych. Istnieją dwie metody wykorzystywane w tym celu. Najczęściej stosowaną i nie wymagająca hospitalizacji jest metoda polegająca na pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej metodą aferezy. Taki zabieg trwa ok. 4-5 godzin, po których od razu można wrócić do domu. Druga metoda, stosowana w 15% przypadków, polega na pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej. Ta metoda wymaga 2-3 dniowego pobytu w szpitalu. Obie metody są całkowicie bezpieczne.

No to jak? „Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach”.