Współpraca OHP na Warmii i Mazurach z placówkami oświatowymi w zakresie nabywania umiejętności i kompetencji przez uczniów-uczestników OHP i wymiana dobrych praktyk w tym była przedmiotem obrad ostatniej w bieżącym roku Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Rady Programowej OHP, która odbyła się 14 grudnia w Olsztynie.
Obradom, które otworzyli Wojewódzki Komendant OHP Dariusz Rudnik oraz Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego Paweł Żukowski w imieniu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego, towarzyszył ożywiony, dynamiczny dyskurs, który przyniósł wiele interesujących postulatów i opinii.
W toku dyskusji Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Paweł Kowszyński podkreślił rolę partnerów OHP, reprezentowanych przez poszczególnych członków rady programowej, w realizacji priorytetów OHP w zakresie wspierania młodzieży na drodze zawodowego, społecznego i emocjonalnego rozwoju. Kierownik zespołu ds. programów europejskich, współpracy międzynarodowej i rynku pracy Katarzyna Milczarek zaprezentowała działania OHP na Warmii i Mazurach stanowiące element edukacji nieformalnej, wspierający i uzupełniający pracę edukacyjno-wychowawczą prowadzoną w jednostkach OHP skupiając się na wymianach międzynarodowych oraz zagranicznych stażach zawodowych pozwalających na zdobycie certyfikowanych kwalifikacji zawodowych, uznawanych na terenie wszystkich krajów wspólnoty.
Członkowie rady zwrócili uwagę na cykl projektów realizowany w ramach Programu Erasmus+, pn. „Inwestycja w przyszłość”, których celem jest praktyczne zastosowanie wiedzy teoretycznej zdobytej przez uczestników podczas nauki zawodu w szkole, nabycie dodatkowych kompetencji zawodowych oraz poznanie nowych tendencji w obrębie wyuczonej specjalizacji. Podkreślili znaczenie tego typu inicjatyw w zakresie rozwoju kompetencji interdyscyplinarnych tj. umiejętności pracy pod presją czasu, lepsze radzenie sobie ze stresem, zwiększenie potencjalnej mobilności zawodowej uczestników, wzrost odpowiedzialności za powierzone mienie i zadania, rozwój komunikatywności i umiejętności współpracy w grupie oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości.
Padło pytanie czy uczestnictwo w zagranicznych stażach zawodowych mogłoby zostać uwzględnione na świadectwie promocyjnym, świadectwie ukończenia szkoły i w arkuszu ocen. Wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie Renata Iłeczko przedstawiła stan prawny, który na dzień dzisiejszy nie daje takich możliwości. Dyrektorzy szkół zawodowych uczestniczący w spotkaniu widząc potrzebę i wartość dodaną dla młodzieży zawarcia dodatkowych informacji na świadectwie zaproponowali sformułowanie postulatu w tej sprawie. Wyrazili również chęć kontynuowania lub podjęcia współpracy w zakresie realizacji projektów których celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych naszych podopiecznych. Poświęcono sporo uwagi sprawom organizacyjnym związanym z udziałem młodzieży w stażach zawodowych w ciągu roku szkolnego.
Na zakończenie spotkania Wojewódzki Komendant OHP Dariusz Rudnik podziękował za owocną dyskusję mającą na celu wymianę dobrych praktyk przekładających się na wzmocnienie wsparcia w ramach oferty Ochotniczych Hufców Pracy.
Udział w radzie programowej wzięli: Dyrektor Generalny Wojewódzkiego Urzędu Paweł Żukowski, Starosta Olsztyński Andrzej Abako, Okręgowy Kurator Sądowy Hanna Winkel, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego reprezentowała Monika Kocimska Warczak, Komendę Wojewódzką Policji Małgorzata Bojarowska, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Justyna Jachacy Majewska, Miejski Urząd Pracy Anna Pliszka, jak również goście Dyrektorzy szkół zawodowych oraz pracownicy Wojewódzkiej Komendy OHP.
Wojewódzka Rada Programowa była poprzedzona wystawą prezentującą rezultaty projektu „Inwestycja w przyszłość III” realizowanego w ramach programu Erasmus +.