Lekcja udzielania pierwszej pomocy


10 kwietnia 2019

Pierwsza pomoc przedmedyczna to wiedza, której przydatności nie sposób przecenić. Każdy powinien wiedzieć jak ratować ofiary wypadków, które przecież nierzadko przydarzają się także w miejscu pracy. Mając to na uwadze, młodzież ostatniej klasy I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Kętrzynie, wchodząca w tym roku na rynek pracy, wzięła udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Kętrzynie.

Strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Korszach, Pan Paweł Krupczak, posiadający jednocześnie uprawnienia ratownika medycznego, omówił zasady udzielania pierwszej pomocy osobom, które doznały urazów w wyniku wypadków komunikacyjnych lub ucierpiały na skutek poparzeń, zatruć, zachłyśnięć lub innych zdarzeń losowych powodujących dysfunkcję organizmu.

Starannie zostały omówione trzy podstawowe filary udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej: ocena stanu poszkodowanej osoby, wdrożenie procedur ratunkowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa samemu ratownikowi. Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z zasadami resuscytacji krążeniowo-oddechowej, sposobami unieruchamiania złamanych kończyn, tamowania krwotoków, zakładania kołnierza ortopedycznego, bezpiecznego przenoszenia osób rannych i układania ich na noszach transportowych. Młodzież mogła na bieżąco zastosować zdobytą wiedzę ćwicząc resuscytację na fantomie, a także ćwicząc z noszami transportowymi i innymi akcesoriami przydatnymi podczas akcji ratowniczej.

Ponieważ szkoląca się młodzież uczęszcza do tzw. klas mundurowych, strażak Paweł Krupczak przygotował dodatkową atrakcję – zapoznanie młodzieży z zawodem strażaka! Trener opowiedział zaciekawionej młodzieży o trudach codziennej służby, a także zademonstrował wyposażenie strażaka używane podczas akcji bojowych: hełm strażacki, ognioodporne ubranie, maskę z butlą tlenową, latarkę halogenową, środki łączności osobistej strażaka. Młodzież z zainteresowaniem słuchała o tajnikach zawodu strażaka i oczywiście nie obyło się bez przymierzania stroju bojowego. Szkolenie zostało zrealizowane w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”.