Międzynarodowa Konferencja Streatworking


4 października 2017

3 października br. w porcie Ekomarina w Giżycku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Streatworking, realizowana przez fundację Human Lex Instytut, w ramach działań prowadzonych we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz samorządami Miasta Giżycko, Ełk i Olecko. Wsród zaproszonych gości byli włodarze wymienionych miast oraz światowi prelegenci Streetworkingu z Grecji, Wielkiej Brytanii, Czech i Węgier. W konferencji udział wzięła również kadra giżyckiego Hufca Pracy.

Streetworking, czyli pedagogika ulicy to długofalowa praca z dziećmi i młodzieżą, spędzającą dużo czasu poza domem rodzinnym, na przysłowiowej „ulicy”, organizując go sobie samemu bez wsparcia i opieki odpowiedzialnych osób dorosłych. W ramach idei streetworkingu powstały ogólne zasady obowiązujące na arenie międzynarodowej. Podstawą działania jest ogólna tolerancja i szacunek wobec dzieci z rodzin mierzących się z problemami tj. ubóstwo, bezrobocie, przemoc domowa, alkoholizm, deficyt umiejętności wychowawczych i zaradności życiowej. Streetworkerzy – wychowawcy podwórkowi docierają do dzieci borykającymi się powyższymi problemami, które nie uczęszczają do okolicznych środowiskowych świetlic wychowawczych i nie biorą udziału w zajęciach klubów sportowych czy domów kultury. Zadanie wychowawcy podwórkowego polega na zapewnieniu bliskości i opieki podopiecznemu. W początkowych fazach daje on wsparcie i pokazuje możliwości dla rozwiązania problemu, aby później stać się towarzyszem i pomocą w realizacji różnych zadań.

Na początku sympozjum głos zabrał Wojciech Iwaszkiewicz – Burmistrz Miasta Giżycka, który podziękował zebranym za udział w przedsięwzięciu, zachęcił do odwiedzania Giżycka i życzył wszystkim budowania przyjaznych „mostów”. Następnie głos zabrały osoby ścisłe powiązane z Streetworkingiem. Przybliżyły jasne i ciemne strony swojej pracy na ulicach, jak również podzieliły się praktycznymi metodami i doświadczeniem w pracy wychowawcy podwórkowego. W kolejnej części spotkania wystąpili mieszkańcy Monaru, którzy w spektakularny sposób zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w spektaklu pn. „Droga do samego siebie”. Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani dzielili się między sobą spostrzeżeniami dotyczącymi pracy z młodzieżą wykluczoną i zgodnie stwierdzili, iż praca wychowawcy ulicznego jest w naszych miastach bezcenna.

Celem konferencji było ukazanie problematyki dzieci i młodzieży w kontekście pracy metodą streetworking na całym świecie.

Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego.