Misja Robotyka


30 listopada 2018

29 listopada br. Młodzieżowe Centrum Kariery w Giżycku w ramach poszerzenia katalogu innowacyjnych i niestandardowych form usług rynku pracy, zorganizowało na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Giżycku warsztaty z zakresu robotyki i programowania. Inicjatywa skierowana była do uczestników OHP kształcących się w zawodzie elektromechanik.

Warsztaty pn. „Misja Robotyka” pozwoliły młodzieży zrozumieć podstawy programowania, dowiedzieć się, jak umiejętnie wykorzystać przedmioty ścisłe w praktyce, a także poznać możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. Podczas zajęć prowadzonych z wykorzystaniem zestawów klocków LEGO MINDSTROMS EV3 oraz specjalistycznego oprogramowania, uczestnicy w dwuosobowych zespołach konstruowali roboty zgodnie z przygotowaną wcześniej instrukcją. Następnie programowali sekwencje ruchów maszyny na podstawie wskazanego przez programistów algorytmu. Prowadzący zajęcia wyjaśnili młodzieży, iż budowanie i programowanie na modelach z klocków Lego, z pozoru wyglądające na dobrą zabawę, niewiele                                                                                                   różni się od programowania robotów przemysłowych.

Zajęcia pomogły młodzieży rozwinąć nie tylko kompetencje cyfrowe, ale również psychospołeczne, tj. umiejętność radzenia sobie w skomplikowanych sytuacjach, skrupulatność, komunikatywność, kreatywność oraz umiejętność krytycznego myślenia, co pozwoli na lepsze przygotowanie do wejścia i funkcjonowania na rynku pracy. Prowadzący zajęcia programiści zadbali o wyjątkową atmosferę podczas warsztatów, dzieląc się z młodzieżą doświadczeniami oraz ciekawymi nowinkami ze świata technologii, namawiając przy tym do zabawy z robotyką w domowym zaciszu. Specjaliści zachęcali młodzież do zapoznania się ze specyfiką pracy programisty, podkreślając jednocześnie, jak duże jest zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie.

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”.