25 października uczniowie III klasy giżyckiego gimnazjum w ramach lekcji historii udali się do Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu na wystawę poświęconą pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. Organizatorami wystawy był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, a spotkanie poprowadził Andrzej Arian.
Prezentowana ekspozycja przedstawiała Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym. Przygotowane plansze wprowadzały w odpowiedni kontekst historyczny, opowiadały o sytuacji ludności kresowej podczas okupacji, przestawiały także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej i planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej. Punktem kulminacyjnym tamtych wydarzeń było dokonanie masowych mordów na Polakach mieszkających na Wołyniu – ludobójcze działania objęły całe rodziny, wsie, kolonie. 11 lipca 1943 r. zaatakowano około 100 polskich wsi, w wyniku czego zginęło kilka tysięcy Polaków.
Poza wystawą młodzież miała okazję obejrzeć prezentację oraz film dokumentalny, zawierający wywiady z ofiarami Wołynia. Spotkanie wywarło na uczestnikach duże wrażenie. Historie które usłyszeli, wstrząsnęły nimi dogłębnie. Była to niezapomniana lekcja historii, która na długo zostanie w ich pamięci.