Co to jest ekonomia społeczna? Czy łatwo jest założyć spółdzielnię socjalną albo działać w przedsiębiorstwie społecznym? Kto może założyć spółdzielnię socjalną i skąd otrzymać środki na start? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy szkolenia, jakie odbyło się w czwartek 22 września br. w CEiPM w Olsztynie. Szkolenie połączone z prezentacją na temat ekonomii społecznej przeprowadził Dariusz Jóźwiak – starszy inspektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie. Uczestnikami szkolenia byli specjaliści olsztyńskiego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP oraz zespołu ds. rozwoju zawodowego, programów europejskich i międzynarodowych.
Według definicji ekonomia społeczna to sfera aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy: integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych społeczną marginalizacją, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (interesu ogólnego).
Ogólnie mówiąc, ekonomia społeczna wspomaga proces budowania społeczeństwa obywatelskiego, pomaga zapobiegać wykluczeniu społecznemu i łagodzi napięcia społeczne. Oznacza to, że dla podmiotów ekonomii społecznej istotne znaczenie – obok celu gospodarczego – ma misja społeczna.
Tyle definicja, ale jak poznać ekonomię społeczną w przystępny sposób? Rozwiązaniem jest gra planszowa „Ekonomia społeczna”. Zaproszony gość z ROPS przedstawił zasady i cel gry, którym jest poznanie podstaw modelu działania organizacji działających w sektorze ekonomii społecznej. A potem uczestnicy spotkania rozegrali trzy rundy gry, wcielając się kolejno w zarządzających spółdzielnią inwalidów, spółdzielnią socjalną oraz Centrum Integracji Społecznej. To krótkie szkolenie z zakresu prowadzenia rozgrywki, zasad gry, punktacji i możliwości rozgrywki pozwoli doradcom zawodowym, pośrednikom pracy i innym specjalistom pracującym z młodzieżą wykorzystywać grę jako narzędzie edukacyjne. Gra pokazuje podstawowe formy działania w sektorze przedsiębiorczości społecznej (takie jak organizacje pozarządowe, spółdzielnie czy Zakłady Aktywności Zawodowej), a także możliwości operacyjne, jakie mają osoby zarządzające organizacją oraz podział zadań w zarządzie organizacji.
Gra „Ekonomia społeczna” ma charakter zespołowy (każdą organizacją zarządza pięcioosobowa grupa), ale umożliwia porównanie wyników i strategii przyjętych przez różne zespoły. Uczy współpracy oraz pozwala sprawdzić się w trudnych sytuacjach, a tym samym przyczynia się do rozwoju zachowań społecznych młodzieży. Ponadto rozwija zdolności podejmowania i uzgadniania decyzji oraz odpowiedzialności za podejmowane działania.
Grę nieodpłatnie otrzymali doradcy zawodowi MCIZ i MCK, którzy będą mogli ją wykorzystywać w pracy z młodzieżą.