Kim jest hutnik – dmuchacz szkła? W jakim środowisku pracuje? Jakie umiejętności należy posiadać, by nim zostać? Odpowiedzi na te pytania poszukiwała młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Pasłęku podczas wizyty w Hucie Szkła Artystycznego w Olsztynku.
W istniejącej od połowy lat 80. ubiegłego stulecia Hucie Szkła w Olsztynku wszystkie szklane produkty wytwarzane są ręcznie, a praca hutnika oparta jest na sile ludzkich rąk, precyzji i twórczej wyobraźni. W trakcie wycieczki młodzież zapoznała się też z warunkami pracy na stanowisku hutnika – dmuchacza szkła, poznała tajniki produkcji wyrobów szklanych oraz narzędzi stosowanych do ich wytwarzania. Uczestnicy mieli też okazję z bliska obejrzeć proces wytwarzania szklanych wyrobów m.in. szkła dekoracyjnego (ptaszków, słoników) i użytkowego (salaterek, świeczników).
Wycieczka zawodoznawcza była dla młodzieży okazją do realnego spotkania z zawodem hutnika i poznania jego specyfiki. Powracająca moda na umiejętności rzemieślnicze oraz ekologiczny styl życia sprawiają, że przedstawiciele tzw. zawodów ginących, jakim jest zawód hutnika – dmuchacza szkła, są poszukiwani na rynku pracy. Tradycja wykonywania, dbałość o szczegóły, urok procesu produkcji, ale również piękno produktu już wykonanego stają się marką, w której kierunku spogląda coraz więcej konsumentów.
Wycieczka została zorganizowana przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Pasłęku w ramach programu autorskiego „Akcja aktywizacja”.