Praca moją szansą


18 grudnia 2018

18 grudnia br. zakończył się cykl warsztatów aktywizujących skierowany do osób odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Iławie i Areszcie Śledczym w Elblągu. Zajęcia były elementem programu autorskiego pn. „Praca moją szansą”, którego głównym celem jest przygotowanie osób opuszczających jednostki penitencjarne do ponownego wejścia na rynek pracy i zdobycie umiejętności warunkujących znalezienie zatrudnienia.

Młodzi ludzie opuszczający zakłady karne są w szczególnej sytuacji. Kilkumiesięczna lub kilkuletnia nieobecność na rynku pracy sprawia, że stają się niedostosowani do dynamicznie zmieniających się warunków zatrudnieniowych. Ponadto, nadal często istniejące stereotypy odnośnie byłych skazańców sprawiają, że od samego początku są w niekorzystnej sytuacji podczas starania się o zatrudnienie. To z kolei ma odzwierciedlenie w motywacji i chęci zmiany. Mając to na uwadze, doradca zawodowy z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Elblągu położył duży nacisk na poprawienie samooceny uczestników, zwiększenie ich motywacji oraz pobudzenie przedsiębiorczego podejścia do planowania kariery zawodowej.

W trakcie spotkań grupowych i indywidualnych specjalista OHP omówił problemy współczesnego rynku pracy w kontekście osób powracających na wolność. Najczęstsze wątpliwości dotyczyły realnych możliwości prowadzenia firmy w przypadku niekaralności za przestępstwa gospodarcze. Zainteresowanie uczestników programu wzbudzała także tematyka dotacji finansowych na utworzenie własnej firmy. Podczas zajęć uczestnicy rozmawiali o obawach i barierach w podjęciu zatrudnienia oraz problemach pojawiających się podczas nauki nowych kwalifikacji i umiejętności. Ponadto poznali swoje mocne i słabe strony, rozwiązując testy predyspozycji zawodowych. Ułatwiło im to wybranie nowego kierunku rozwoju zawodowego. Uczestnicy odkryli również posiadane przez siebie kompetencje miękkie, które są niezwykle istotne i mogą decydować o powodzeniu na rynku pracy. Budowanie trwałych relacji interpersonalnych, aktywność, gotowość do zmian, elastyczność – to kompetencje, które ułatwiają pracę niemalże na każdym stanowisku, na którym współpracujemy z innymi ludźmi. Świadomość posiadania takich umiejętności podniosła poczucie wartości wśród osadzonych.

Ponadto w trakcie spotkań młodzi ludzie nabyli umiejętność redagowania dokumentów aplikacyjnych oraz poznali zasady dotyczące zachowania się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu uczestników zgodnie przyznało, iż wartości, którymi kierowali się w życiu uległy diametralnej zmianie. Stąd też po odbyciu kary pozbawienia wolności chcą poświęcić się rodzinie, zadbać o ich bezpieczeństwo oraz godny byt, podejmując stałe i stabilne zatrudnienie.