Za nami uroczyste zakończenie programu autorskiego „4 Sezony Aktywności Zawodowej”. Program powstał z myślą o młodych ludziach, którzy dokonali już swoich pierwszych wyborów dotyczących kierunków kształcenia, w tym decyzji zawodowych, które to jednak należy rozwijać i poszerzać nieustannie na każdym etapie własnej drogi edukacyjno-zawodowej.
Dynamicznie rozwijająca się gospodarka, jak i zmieniające się tendencje na rynku pracy zdecydowanie przyczyniają się do nacisku na:
– rozwój, jako ważny element przyszłych decyzji zawodowych,
– pracę, jako aktywność zawodową,
– przyjemne z pożytecznym, czyli poznawanie i doświadczanie,
– umiejętności, które warunkują nowe wyzwania zawodowe.
Dlatego podczas trwania programu specjaliści rynku pracy przeprowadzili cykl zajęć z uczestnikami, które realizowane były w 4 modułach tematycznych: Sezon na Rozwój, Sezon na Pracę, Sezon na Przyjemności, Sezon na Nowe Umiejętności.
Podczas realizacji pierwszego modułu „Sezon na Rozwój” uczestnicy programu brali udział w zajęciach z doradcami zawodowymi, gdzie odkrywali w sobie cechy przedsiębiorcze i możliwości związane z zakładaniem działalności gospodarczej. Odbywały się również spotkania z przedstawicielami lokalnych instytucji, między innymi z przedstawicielem Urzędu Miasta Braniewo, Powiatowym Urzędem Pracy w Braniewie oraz Lokalną Grupą Działania. W drugim module „Sezon na Pracę” młodzież biorąca udział w programie wzięła udział w zajęciach z pośrednikami pracy, podczas których poznawali metody poszukiwania pracy w kraju i zagranicą, zapoznawali się z obowiązującymi rodzajami umów o pracę. W trzecim module „Sezon na Przyjemności” odbywały się wizyty w zakładach pracy bezpośrednio związanymi z zawodami, w jakich kształcą się uczestnicy programu. Podczas wizyty studyjnej w 43 Batalionie Piechoty Lekkiej w Braniewie młodzież zapoznała się z historią powstania Wojsk Obrony Terytorialnej oraz ścieżką rozwoju zawodowego osób wcielających się do służby wojskowej. W „Sezonie na Umiejętności” uczestnicy z Braniewa odbywali kurs z mechaniki samochodowej, podczas którego wykonywali przeglądy podzespołów i zespołów stosowanych w pojazdach samochodowych, diagnozowali stan techniczny podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych.
Program cieszył się sporym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród młodzieży. Wszystkim uczestnikom oraz zaproszonym gościom dziękujemy za udział w programie.