Programy autorskie zdalnie? Czemu nie?!


29 stycznia 2021

W Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP zakończyła się realizacja 6 programów autorskich realizowanych przez jednostki podległe CEiPM w Olsztynie. Uczestnicy, którzy brali udział warsztatach i zajęciach zdobyli nowe doświadczenia i wiedzę, którą będą mogli wykorzystać w przyszłości.

W odróżnieniu do lat ubiegłych zajęcia w większości przypadków odbywały się zdalnie. Czy można nauczyć się czegoś nie wychodząc ze swojego pokoju? Oczywiście, że tak! Wystarczy odrobina chęci i komputer. Młodzi ludzie udowodnili, że taka forma nauki jest komfortowa i daje równie dobre efekty, jak zajęcia stacjonarne. Nie wychodząc z domu dowiedzieli się w jaki sposób poprawić swój wizerunek, aby lepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Poznali skuteczne i efektywne techniki autoprezentacji. Stres na rozmowie kwalifikacyjnej? Nie u naszych uczestników. Doradcy zawodowi zadbali, aby młodzież zdobyła umiejętności, które pozwolą na jego redukcję. Młodzi wiedzą już co zrobić, by podczas sytuacji stresowej zachować zimną krew.

Obecnie wiele rozmów kwalifikacyjnych odbywa się z wykorzystaniem komunikatorów internetowych, tj. Google Meat, Zoom, Skype. Zajęcia były okazją do wykorzystania tych narzędzi w praktyce i przeprowadzenia pierwszych rozmów kwalifikacyjnych online. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak ważne jest pierwsze wrażenie podczas takiej nietypowo przeprowadzonej rozmowy i co zrobić, by potencjalny pracodawca zaoferował nam zatrudnienie.

Dodatkowo uczniowie poznali działanie Powiatowych Urzędów Pracy oraz omówili zagadnienia związane z rynkiem pracy, takie jak np. analizowanie ofert pracy, zalety zawodów rzemieślniczych. Pośrednicy pracy pokazali, w jaki sposób poruszać się po stronach internetowych PUP i jak szukać ofert pracy, które nas interesują, są zgodne z naszym wykształceniem i doświadczeniem.

W odróżnieniu do pozostałych, warsztaty zorganizowane dla uczestników olsztyńskiego Hufca Pracy odbyły się w formie stacjonarnej. Młodzież miała okazję spotkać się osobiście i pograć w planszówki. Wbrew pozorom, zajęcia okazały się bardzo dobrą lekcją cierpliwości, koncentracji i kreatywności. Młodzi trenowali refleks, rozwijali wyobraźnię oraz uczyli się przestrzegania umów z innymi graczami, co jest niezwykle ważne w kontaktach biznesowych. Zajęcia odbyły się z zachowaniem należytych środków ostrożności i reżimu sanitarnego. Uczestnicy mieli chwilę normalności, w tym jakże dziwnym 2020 roku.