Wsparcie przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach


22 listopada 2018

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to międzynarodowa kampania, która ma promować świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. To również święto tych, którzy nie boją się ryzyka i przełamują bariery. Angażują się w nią organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości.

W obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości od wielu lat włącza się Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie, które wszelkimi sposobami stara się zaszczepić wśród młodzieży przedsiębiorcze planowanie, myślenie i działanie. Również jednostki podległe CEiPM w Olsztynie co roku angażują się w tą inicjatywę. I tak, w każdej z jednostek organizowano wydarzenia wpisujące się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. W Kętrzynie, Giżycku, Ełku, Piszu, Biskupcu, Nidzicy, Szczytnie i Ostródzie doradcy zawodowi, pośrednicy pracy i specjaliści ds. rozwoju zawodowego zaprosili młodzież do uczestnictwa w warsztatach, spotkaniu z młodym przedsiębiorcą, wycieczce zawodoznawczej połączonej z konkursem tematycznym i prelekcji. W trakcie warsztatów poruszano kwestie związane z poszukiwaniem własnej pasji, odnalezieniem się na rynku pracy w satysfakcjonującym środowisku zawodowym oraz wykorzystaniem pomysłowości i kreatywności w prowadzeniu własnego biznesu. Młodzież miała okazję dowiedzieć się skąd się bierze i jak się ujawnia przedsiębiorczość, wykonać szereg ćwiczeń pobudzających elastyczne myślenie i kreatywność, a także zbadać poziom własnych uzdolnień przedsiębiorczych. Na spotkaniu z młodym przedsiębiorcą młodzież dostała możliwość poznania osoby, której własny biznes przyniósł zarówno korzyści finansowe jak i satysfakcję z własnej pracy.

Wycieczka zawodoznawcza miała na celu przedstawienie dużego przedsiębiorstwa, które musiało przejść długą drogę do swojej obecnej formy działalności. Młodzież w trakcie wycieczki miała okazję obejrzeć jak wygląda praca na stanowisku magazyniera, stolarza, tapicera i szwacza. W trakcie wycieczki po zakładzie pracy oddelegowany przez firmę pracownik charakteryzował także specyfikę eksportu, importu i dystrybucji wytwarzanych produktów. Taka forma organizacji spotkała się z bardzo entuzjastycznym odbiorem uczestników. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja, mająca na celu pobudzenie wśród młodzieży przedsiębiorczych postaw.

W trakcie organizowanych przedsięwzięć pracownicy jednostek CEiPM dokładali wszelkich starań, aby wszystkie działania były atrakcyjne dla jakże wymagającej współczesnej młodzieży.