Na rozmowach kwalifikacyjnych, czy to w dużych korpo, czy małych firmach, niezwykle często padają pytania-klasyki, które równie często powodują niezręczną ciszę, bo zwyczajnie nie przychodzi do głowy na szybko żadna sensowna odpowiedź.
Mamy dla Was klucz odpowiedzi na pytania uwielbiane przez rekruterów. Wyjaśnimy, dlaczego o to pytają i podpowiemy, co odpowiedzieć, a czego lepiej nie mówić.
Dlaczego aplikowałeś do naszej firmy?
Co chcą wiedzieć? Poza tym, że ludzie ze stanowisk kierowniczych lubią posłuchać, dlaczego to właśnie wszyscy chcą pracować w ich firmie, istotną kwestią jest to, czy zgłębiłeś wiedzę o firmie, do której aplikujesz.
Czego nie mówić? Chociaż bardzo korci Cię, by powiedzieć, że potrzebujesz pracy, bo zwyczajnie potrzebujesz kasy, nie wspominaj o tym.
Co powiedzieć? Celuj w wypowiedzi w stylu: Chcę pracować w Państwa firmie, ponieważ jesteście liderem na rynku … (tu wstaw branżę, w jakiej działają), pracuje u Was wielu specjalistów, a ja zawsze chciałem pracować wśród najlepszych i rozwijać swoje umiejętności.
Jakie są Twoje 3 mocne strony?
Po co o to pytają? Te pytanie pozwala ocenić, jak bardzo jesteś świadomy siebie, swoich umiejętności. Z reguły przy tym pytaniu, ludzie mają naprawdę duże problemy, dlatego warto się zastanowić, jakie są Twoje zalety, w czym najlepiej się sprawdzasz i za co może cenić Cię pracodawca.
Czego nie mówić? Nie dziel się informacjami, że potrafisz polizać swój łokieć (chociaż to rzadka umiejętność), że potrafisz udawać, że pracujesz, nawet, jak szef patrzy Ci przez ramię.
Co powiedzieć? Skup się na tych rzeczach, w których jesteś dobry i które przydadzą się w pracy. Punktualność, umiejętność dogadania się nawet z upartymi ludźmi, sumienność – w takie zalety celuj.
Jakie są Twoje 3 słabe strony?
Po co o to pytają? Tu podobnie jak w poprzednim punkcie.
Czego nie mówić? Nie mam wad! Jestem ideałem, którego szukacie. Samouwielbienie nie jest najlepszą odpowiedzią. Podobnie, jak wspominanie, że notorycznie zasypiasz do pracy, jesteś rasistą i homofobem.
Co powiedzieć? Nie mam takich wad, które miałyby istotny wpływ na jakość wykonywania tej pracy – brzmi super, prawda? Możesz wspomnieć, że masz braki w wiedzy o kulturze Majów, nie czytasz tylu książek, ile byś chciał i masz słabość do falafela w cienkim cieście.
Wymień 5 zastosowań krzesła, na którym siedzisz.
Po co o to pytają? Często w trakcie rozmowy o pracę pada ni stąd, ni zowąd, pytanie, które ma wyprowadzić Cię z równowagi i sprawdzić, na ile recytujesz wcześniej wyuczone regułki, a na ile potrafisz myśleć abstrakcyjnie.
Czego nie mówić? Można wygodnie się na nim rozsiąść i ucinać drzemki w trakcie pracy.
Co powiedzieć? Stojak do wieszania firanek, materiał na ognisko, narzędzie do samoobrony, wolnostojąca szafa na ubrania, huśtawka.
Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Ciebie?
Po co o to pytają? Pytają, bo chcą wiedzieć, dlaczego to właśnie Ciebie mają przyjąć w swoje szeregi. Pytanie bez ukrytych podstępów. Po prostu masz minutę, by ich do siebie przekonać.
Czego nie mówić? „Nie wiem” albo „Bo jestem najlepszy” nie przekonają rekruterów.
Co powiedzieć? Bądź pewny siebie i odwołaj się do swoich zalet, do tego, co umiesz robić dobrze i do swojego doświadczenia.
Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
Po co o to pytają? Pytają, by sprawdzić, czy interesujesz się branżą, czy wiesz, jakie są opcje rozwoju na danym stanowisku, czy w ogóle warto w Ciebie inwestować, bo wiążesz przyszłość z daną dziedziną.
Czego nie mówić? Na Twoim stanowisku/ Na miejscu szefa.
Co powiedzieć? Możesz powiedzieć, że widzisz się na danym stanowisku jako starszy specjalista. Jako kierownik jakiegoś działu.
Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?
Po co o to pytają? Na dane stanowisko, na które aplikujesz, jest przewidziane z góry określone wynagrodzenie. Nie ma szans żebyś dostał więcej, niż przewiduje budżet, ale? liczą na to, że powiesz mniej.
Czego nie mówić? Siedem netto plus premie, służbowy telefon, samochód, laptop, karta benefit i dwa miesiące opłaconych wakacji w roku.
Co powiedzieć? Sprawdź, ile mniej więcej w Twoim mieście wynosi średnia pensja na stanowisku, na które aplikujesz i powiedz, że chciałbyś zarabiać właśnie tyle.