Terapeuta Integracji Sensorycznej – zawód z przyszłością


7 czerwca 2019

05 i 06 czerwca br. w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Bartoszycach odbyły się zajęcia w ramach programu autorskiego pn. „Terapeuta Integracji Sensorycznej – zawód z przyszłością”.

O zaburzeniach integracji sensorycznej (SI – ang. sensory integration) mówi się w Polsce od lat 90 ubiegłego wieku. Chodzi o zachodzący w układzie nerwowym proces organizacji wrażeń zmysłowych (wzrokowych, słuchowych, dotykowych, pochodzących z ruchu i grawitacji, węchowych, smakowych). Pozwala on prawidłowo odbierać i interpretować bodźce zmysłowe, dzięki czemu umożliwia nam reagowanie adekwatne do sytuacji (odpowiedź ruchowa, jak też myślowa). Proces budowania integracji sensorycznej zaczyna się w okresie płodowym, najbardziej intensywnie przebiega w pierwszych 3 latach życia i trwa do ok. 7. roku życia. Zdarza się jednak, że nie przebiega tak sprawnie jak powinien, wówczas pojawiają się różne trudności w funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka. Zaburzenia SI mają wpływ na uczenie się, zachowanie i rozwój społeczno-emocjonalny dziecka. Problemy nie znikną same, a z czasem mogą się nasilić albo przyjąć inną formę. Większość zaburzeń może zminimalizować dobrze prowadzona terapia, dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie problemu. Właściwą diagnozę może postawić wyłącznie Terapeuta Integracji Sensorycznej, posiadający certyfikat ukończenia dwustopniowego kursu.

Z roku na rok zawód Terapeuty Integracji Sensorycznej staje się coraz bardziej popularny, ale jednocześnie coraz bardziej wymagający. Przekonali się o tym uczniowie Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach.

W trakcie zajęć Terapeutka Integracji Sensorycznej Justyna Lewicka-Binięda, przybliżyła uczestnikom programu możliwości podjęcia nauki oraz omówiła krok po kroku zawód terapeuty. Podczas wizyty w „Centrum PAX” młodzież poznała również wiele ciekawych ćwiczeń związanych z badaniem równowagi, napięcia mięśniowego oraz zadań służących do usprawniania np. ręki czy percepcji wzroku. Ciekawa forma zajęć była zachętą do dalszej pracy nad własnym rozwojem.

Pośrednik pracy MCK OHP Bartoszyce składa serdeczne podziękowania doradcy zawodowemu ZSP nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach Urszuli Saulewicz oraz Terapeucie Integracji Sensorycznej Centrum PAX w Bartoszycach Justynie Lewickiej-Biniędzie za pomoc w realizacji programu.