Utalentowane OHP


13 kwietnia 2018

12 kwietnia na ostródzkim Zamku odbyły się Wojewódzkie Prezentacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP, organizowane przez Warmińsko-Mazurską Wojewódzką Komendę OHP oraz Hufiec Pracy w Ostródzie.

Swoje talenty wokalne, taneczne, teatralne oraz plastyczne zaprezentowali uczestnicy z jednostek OHP z całego województwa. Młodzi artyści dostarczyli wielu niezapomnianych wrażeń prezentując utwory m.in. własnego autorstwa świadczące o dużej dojrzałości i wrażliwości. Poruszyli w swoich występach również istotne tematy związane z przemocą, uzależnieniami, historią Polski, stereotypami.

Uroczystość rozpoczęli Wojewódzki Komendant OHP Dariusz Rudnik i Komendant ostródzkiego hufca Teresa Wojtowicz, którzy powitali przybyłych gości, m.in. dyrektora wydziału administracyjno-prawnego Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty – Mirosławę Gralla-Kaperzyńską, naczelnika wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostródzie – Bożenę Janowicz, dziekana Parafii NP NPM w Ostródzie ks. Romana Wiśniowieckiego oraz dyrektorów szkół, przedstawicieli instytucji i organizacji współpracujących z OHP, a także pracodawców. Patronat nad prezentacjami objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, który przesłał list gratulacyjny skierowany do młodzieży. Nie zabrakło również mediów. Byli z nami TV Kopernik z Olsztyna oraz TV RzeczJasna z Ostródy.

Po części oficjalnej rozpoczęły się prezentacje artystyczne. W tym roku w części konkursowej znalazły się 24 różne występy. W ocenie jury poziom zmagań konkursowych był bardzo wysoki i wyrównany. W składzie jury zasiedli: kierownik zespołu ds. programów europejskich i rynku pracy WM WK OHP Katarzyna Milczarek – przewodnicząca, aktorka Olsztyńskiego Teatru Lalek Agnieszka Harasimowicz, st. wizytator  w WM Kuratorium Oświaty – Grażyna Dywańska, dyrektor CEiPM WM WK OHP – Marek Obrębski oraz aktor, animator i reżyser Szymon Szypczyński.

Nagrody główne w poszczególnych kategoriach zdobyli następujący uczestnicy kwalifikując się tym samym do udziału w w VIII Festiwalu Kultury Młodzieży OHP w Lublinie:

W kategorii występy sceniczne:

  1. OSiW w Mrągowie (Angelika Rakowska, Ewelina Wójtowicz, Adrian Kozłowski, Damian Prachniewski, Jakub Rutkowski, Szymon Sadlak) z przedstawieniem edukacyjnym „Przemoc, alkohol, narkotyki”;
  2. Marcin Fiłonowicz z HP w Olsztynie z autorskim utworem „Razy 3”;
  3. Laura Pettke z HP w Olsztynie z występem tanecznym solo latino;
  4. Oliwia Romańska z ŚHP w Elblągu z występem wokalnym.

W kategorii prace plastyczne:

  1. Adam Wyrostek z OSiW w Mrągowie – rzeźba „Antek drwal”;
  2. Klaudia Skolmowska z HP w Ostródzie – fotografia „Podróż w nieznane”;
  3. Weronika Jagaczewska z HP w Olsztynie – malarstwo „Smok”;
  4. Ewelina Soroka z CKiW w Gołdapi – malarstwo „Niezbędne w kuchni”;
  5. Konrad Kowalewska z CKiW w Gołdapi – rękodzieło artystyczne „Stojak na butelki”.

Wyróżnienia otrzymali także: Klaudia Suska z ŚHP w Elblągu z występem tanecznym oraz Nikola Falęcka z HP w Ostródzie z występem wokalnym, Bartłomiej Grzybowski i Jakub Turczyk z CKiW w Gołdapi za rękodzieło artystyczne „Rowerek – donica”. Klaudia Nowikiewicz z HP w Ostródzie za główną rolę aktorską w przedstawieniu „Wolność kocham i rozumiem”, otrzymała nagrodę specjalną, przyznaną przez Agnieszkę Harasimowicz, aktorkę Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Wszystkim zwycięzcom i występującym serdecznie gratulujemy!

Szczególne podziękowania należą się także uczestnikom z klasy II ZSZ w zawodzie kucharz, którzy przygotowali pod kierunkiem st. wychowawcy Moniki Wójcik, we współpracy z nauczycielem przedmiotów zawodowych Anną Żukowską przygotowali przekąski, sałatki, ciasta i desery.

Impreza na Zamku zakończyła się pamiątkowym zdjęciem grupowym zwycięzców. Przegląd artystyczny po raz kolejny potwierdził, że warto wyławiać młode talenty, uczyć młodzież przełamywać opory przed występami publicznymi oraz, że to okazja do dobrej wspólnej zabawy. Dzięki takim przedsięwzięciom uzdolnieni artystycznie uczestnicy OHP mogli zaprezentować swoje talenty, wzmocnić swoją samoocenę i motywację do rozwijania pasji. Tego typu kulturotwórcze inicjatywy pokazują jak ważne jest inwestowanie we wszechstronny rozwój młodego człowieka.