Wielkanoc na Warmii i Mazurach


31 marca 2021

Wielkanoc to czas otuchy, nadziei i wzajemnej życzliwości. Idąc za tym przesłaniem młodzież OHP z Warmii i Mazur zadbała o wyjątkową atmosferę zbliżających się świąt.

W Hufcu Pracy w Giżycku trwają przygotowania do „Wielkanocy dla samotnych”. Organizatorami inicjatywy są Fundacja Wolne miejsce, Fundacja Kormoran i Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komenda OHP. Nie będzie to jednak tradycyjne spotkanie przy stole. W sobotę 3 kwietnia do drzwi osób samotnych zapukają wolontariusze, wręczając pakiety ze świątecznym śniadaniem. Młodzież z Giżycka, z myślą o osobach samotnie spędzających święta wykonała piękne kartki wielkanocne. Tym skromnym gestem uczestnicy chcą sprawić, by osoby samotne uwierzyły, że nie są same, że ktoś o nich pamięta.

Natomiast młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mrągowie zorganizowała wielkanocny kiermasz na rzecz Patryka, absolwenta Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, który na początku 2020 roku uległ poważnemu wypadkowi. Młodzi ludzie samodzielnie zaprojektowali i wykonali wiele niepowtarzalnych ozdób świątecznych. Przy stoisku można było kupić stroiki na stół i drzwi, palmy wielkanocne, ręcznie malowane jaja, króliki wielkanocne. Dochód z ich sprzedaży w pełni zasili zbiórkę na rehabilitację Patryka.

W ogólnopolską akcję wsparcia Patryka w walce o powrót do zdrowia włączyła się również młodzież z Hufca Pracy w Ełku. Konkurs na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną zachęcił młodych ludzi do podzielenia się swoimi talentami plastycznymi. W ramach konkursu powstało wiele pięknych prac, które po wyłonieniu laureatów trafiły na licytacje na rzecz Patryka oraz Julity zmagającej się z chorobą nowotworową.

Atmosferę świat tworzyły nie tylko ozdoby świąteczne. W Ełku unosił się zapach wypieków za sprawą konkursu na ciasto wielkanocne. W ocenie Pawła Surawskiego, mistrza cukiernictwa i właściciela firmy „Karmelek” w Ełku, najsmaczniejsze było ciasto „Makowa Panienka” wykonane przez uczestnika Hufca Pracy w Ełku, jak również ciasto marchewkowe upieczone wspólnie przez dwie uczestniczki Grupy Wychowawczej z Olecka.

Konkursów wielkanocnych i warsztatów plastycznych nie zabrakło też w Pasłęku, Elblągu i Olsztynie.