W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie w dniach od 28 do 30 września odbyło się Wojewódzkie Spotkanie Młodzieży Aktywnej, na które przybyli przedstawiciele Klubów Aktywnych z Ostródy, Pasłęka, Elbląga, Pisza, Giżycka, Ełku, Olsztyna, Gołdapi oraz z Mrągowa. Przedsięwzięcie miało na celu integrację młodzieży, a także motywowanie jej do czynnego udziału w samorządach jednostek OHP. Hasłem przewodnim spotkania – w związku z jubileuszem 100-lecia niepodległej Polski – było „Świętujemy w radości odzyskanie Niepodległości”.
Pierwszy dzień rozpoczął się od gier i zabaw, które szybko zintegrowały młodych ludzi. Elementem jednoczącym uczestników było również wspólne spisanie kontraktu, obowiązującego przez kolejne dni pobytu. Następnie młodzież wzięła udział w spotkaniu z Wiceprezesem Stowarzyszenia „Dzieci Wojny” – Bogdanem Sałgutem. Zaproszony gość opowiedział o trudnych chwilach jakie spotkały go podczas II wojny światowej. Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści Pana Bogdana, aktywnie włączając się do rozmowy. Ważnym punktem programu było również zaprezentowanie przez młodzież z poszczególnych jednostek OHP inicjatyw, jakie podejmowane są na rzecz lokalnej społeczności oraz innych uczestników OHP na Warmii i Mazurach.
Po przedstawieniu swoich działań wszyscy zgodnie stwierdzili, że pomaganie i wspieranie innych jest wartością nadrzędną, kształtuje charakter oraz daje dużo satysfakcji i radości. Na zakończenie piątkowego wieczoru młodzież wzięła udział w ognisku integracyjnym połączonym ze śpiewem pieśni patriotycznych.
Drugiego dnia pobytu w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie zaproszona młodzież udała się na wycieczkę do Wilczego Szańca, podczas której poznawała kwatery wojskowe. Po powrocie do Ośrodka odbyły się wybory zarządu Wojewódzkiego Klubu Aktywnych, a także warsztaty teatralne. Chętni skorzystali z zajęć plastycznych, na zakończenie których wspólnie wykonano baner pn. „Ojczyzna, Honor, Patriotyzm” oraz hasło 100 lat Niepodległej Polski. Podczas ostatniego dnia Wojewódzkiego Spotkania Młodzieży Aktywnej nastąpiło podsumowanie całego przedsięwzięcia i jego ewaluacja. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz upominki.
Warto podkreślić, iż w jednostkach opiekuńczo-wychowawczych OHP młodzież podejmuje inicjatywy społeczne, dzięki którym wzmacnia szanse na odnalezienie swojego miejsca w życiu społecznym i na rynku pracy, uczy się akceptacji, odpowiedzialności za siebie i swoje otoczenie, przeciwdziała negatywnym postawom bierności. Wojewódzkie Spotkania Młodzieży Aktywnej przyczyniają się do pogłębiania w/w postaw oraz umożliwiają wymianę doświadczeń i prezentację swojego dorobku.