Z Warmii i Mazur do Hiszpanii


19 stycznia 2020

19 stycznia podopieczni Hufca Pracy w Elblągu i Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Pasłęku rozpoczęli kluczowy etap II tury projektu „Inwestycja w przyszłość – postaw na sukces” (program Erasmus+) – trzytygodniowy staż zawodowy w hiszpańskiej Maladze.

Na miejscu, stażystów odwiedzili przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, przyglądając się warunkom pracy w hiszpańskich zakładach.

– Uczestnicy projektu pracują w miejscowych restauracjach, salonach fryzjerskich i warsztatach samochodowych. Mimo początkowych trudności związanych z potrzebą znajomości fachowego języka, młodzi ludzie dzięki ogromnemu zaangażowaniu i motywacji szybko przyswajają słownictwo i z każdym dniem radzą sobie coraz lepiej. Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalizmu i chęci zdobywania nowych umiejętności przez naszą młodzież – mówi Barbara Leszczyńska, koordynator projektu.

Podczas trzytygodniowego pobytu w Andaluzji, oprócz nauki, młodzież zdobędzie cenne doświadczenia powstałe w wyniku codziennego obcowania z odmienną, hiszpańską kulturą. W jej zrozumieniu i poznaniu z pewnością pomogą planowane aktywności kulturowe, tj. wieczór tapas, wizyta w oceanarium Sea Life czy wycieczka do Grenady.

Staże zawodowe, jak sami podkreślają w rozmowach uczestnicy, są fantastyczną przygodą, możliwością poznania innej kultury i cenną lekcją zawodu. Pobyt za granicą, praca w nowym środowisku, czy chociażby konieczność samodzielnego dotarcia do firmy, w której odbywany jest staż niezwykle pozytywnie wpłynie na kompetencje społeczne młodzieży, jej umiejętność adaptacji do nowych miejsc i sytuacji. Wszystko to przyczynia się do wszechstronnego rozwoju, a w konsekwencji do znalezienia satysfakcjonującego zatrudnienia po zakończeniu nauki. Co ważne, każdy z uczestników projektu na potwierdzenie zdobytych umiejętności otrzyma certyfikat Europass Mobility, uznawany na terenie całej Unii Europejskiej.

Dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej udział w projekcie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny – młodzież ma opłacone zajęcia przygotowawcze, podróż, zakwaterowanie, wyżywienie, wycieczki, ubezpieczenie, a także otrzymuje kieszonkowe na własne wydatki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+