W związku z 545 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, będącego patronem Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu, uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy wybrali się na wycieczkę do Fromborka.
Pierwszym punktem wycieczki była wystawa pn. „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”, podczas której uczniowie utrwalili posiadane wiadomości na temat patrona ich szkoły. Mikołaj Kopernik to jedna z najbardziej fascynujących postaci okresu renesansu. Był człowiekiem wszechstronnym – kanclerzem, wizytatorem, posłem, przełożonym kasy budowlanej, urzędnikiem do spraw nadzoru nad uzbrojeniem warowni fromborskiej, a także lekarzem służącym kanonikom i biskupowi. Mimo tak licznych zajęć znajdował czas na obserwacje nieba, obliczenia i pisanie dzieła, które zawierało nowe spojrzenie na budowę świata i zapewniło swojemu autorowi ważne miejsce w historii nauki. Twierdzenie Mikołaja Kopernika, że to nie Ziemia stanowi centrum Wszechświata, ale razem z innymi planetami krąży dokoła Słońca, w ówczesnych czasach tak rewolucyjne, wydaje się dzisiaj oczywiste. Kopernik zmarł w maju 1543 r. i spoczął pod posadzką katedry fromborskiej. We Fromborku do dziś przetrwała pamięć o wielkim uczonym – głównie we Wzgórzu Katedralnym. Składają się na nie: Bazylika, Dawny Pałac Biskupi, Dzwonnica, Wieża Kopernika oraz Brama Południowa. W przyziemiu mieści się również muzealne planetarium, gdzie młodzież wzięła udział w seansie pt. „Na początku”. Na wyższych kondygnacjach uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć wystawę sztuki współczesnej pn. „Przyjaciele naszych długich zim. Piece kaflowe XIX – XX w”. Kolejną atrakcją było Wahadło Foucaulta – przyrząd, dzięki któremu uczestnicy obserwowali ruch wirowy Ziemi, a na tarasie widokowym podziwiali piękną zimową panoramę okolic Fromborka wraz z Zalewem Wiślanym. Ostatnim punktem wycieczki była wystawa w Szpitalu Św. Anny, gdzie młodzież zobaczyła eksponaty związane z historią medycyny tj. dawne łóżko prosektoryjne, kule, protezy kończyn i sprzęt medyczny, jak i dawne naczynia aptekarskie używane w XVI – XX w.
Jak się okazało zwiedzane wystawy oraz seans w planetarium spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Wielu uczestników przyznało, iż pomimo, że Frombork jest tak blisko, to rzadko tu bywają. Zgodnie przyznali, że jest to bardzo ciekawe i atrakcyjne pod względem turystycznym miasteczko i warto je odwiedzać.