Uzależnienie od telefonu


24 stycznia 2021

Czym jest uzależnienie od nowoczesnych technologii? Jakie są jego skutki i jak się przed nim chronić? – to zagadnienia poruszane przez młodzież OHP z Nidzicy podczas zajęć ze specjalistami OHP.

Rozwój technologii daje wiele korzyści zarówno w sferze nauki jak i rynku pracy, ale to również najgroźniejsza pułapka XXI wieku. Niewielu z nas wyobraża sobie życie bez smartfona, który w obecnych czasach zastępuje nam nie tylko komputer, kamerę, budzik czy kalendarz, ale często również znajomych i rodzinę. Każdy z nas korzysta ze smartfonów, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele jest negatywnych skutków korzystania z tej technologii.

Nowe technologie wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale i poczucie szczęścia. Smartfony zagarniają naszą uwagę przez większą część dnia, zakłócają w ten sposób nasz sen i wywołują stres. Na pewno każdy widział kilka osób w jednym miejscu pochylonych jednocześnie nad swoim telefonem. Takie zjawisko spotykane jest dosłownie wszędzie, czy to w szkole, na imprezie, w kolejce do lekarza czy nawet przy rodzinnym obiedzie. Mowa tu o osobach uzależnionych od informacji, mediów społecznościowych i nośników medialnych. Osoby te czują przymus bycia zalogowanym, notorycznie sprawdzają pocztę elektroniczną, ciągle śledzą nowe informacje w cyberprzestrzeni. Nikt się nawet nie domyśla dlaczego nagle pojawiają się u nich problemy z koncentracją i pamięcią, nerwowość, rozdrażnienie. Konsekwencją przesytu informacji i funkcjonowania w sztucznie wykreowanej przez media społecznościowe rzeczywistości – w którym jest coraz mniej miejsca na odczuwanie i wyobraźnię – jest pogarszanie się zdrowia psychicznego.[1] Uzależnienie od smartfona powoduje nie tylko zmianę zachowania, może skutkować nawet załamaniem nerwowym lub depresją. Obraz osób uzależnionych od smartfonów nie wygląda optymistycznie, jednak jest nadzieja na powrót do równowagi. Zawsze można wybrać się na spacer nie zabierając ze sobą smartfona, przed pójściem spać wyłączyć telefon i tym podobne. Funkcjonowanie poza cyberprzestrzenią to okazja nie tylko do odpoczynku, ale również do odkrycia radości z kontaktu ze sobą, z innymi oraz przyrodą.[2]

[1] A. Pisani, „Ala ma smartfona”, Charaktery magazyn psychologiczny Nr 4 (255), Kwiecień 2018

[2] P. Kwiatek, „Od FOMO do JOMO”, Charaktery magazyn psychologiczny Nr 5 (268), Maj 2019